Gizli kameraları bulmak için telefonunuzu nasıl kullanabilirsiniz?

Joseph Heller'ın Catch-22 adlı romanından bir deyişi alıntılayacak olursak, "Paranoyak olman onların peşinde olmadığı anlamına gelmez."

Gizli kameraları bulmak için telefonunuzu nasıl kullanabilirsiniz?

Airbnb'nin ve diğer gayri resmi kiralamaların popülaritesi, daha ucuz gizli kameraların üretiminin artmasıyla aynı zamana denk geldi ve bu da, konaklamanızın evi size kiralayan kişi tarafından görüntülenme olasılığını giderek artırıyor.

Gizliliğinizin korunduğudan emin olmak ister misiniz? Evde herhangi bir gizli kamera olup olmadığını öğrenmenin birkaç yolu var..

Bir kamera, hareketi yakalamak veya az ışıklı veya karanlık odalarda fotoğraf çekmek isterse genellikle insan gözünün algılayamadığı kızılötesi (IR) ışığı kullanır. Ancak, kameranın yaydığı IR ışığını  siz çıplak gözle göremeseniz bile akıllı telefonunuzun kamerasındaki sensörün görebilmesi gerekir. Bazı telefonlarda  yalnızca öne bakan kamera kızılötesi ışığı yakalayabilir.

Gizli kameraları bulmak için telefonunuzu nasıl kullanabilirsiniz?

Bunu denemek istiyorsanız, önce bir TV veya başka bir uzaktan kumanda kullanarak telefonunuzun IR sinyallerini bulup bulmadığını ve nasıl bulduğunu kontrol edin:

Telefonunuzun kamerasını açın ve uzaktan kumandaya doğrultun.

Uzaktan kumandayı açın ve sabit veya yanıp sönen küçük bir ışık olup olmadığına bakın.

Bunu arkaya bakan kameranızla denediyseniz ve küçük ışığı görmediyseniz, öne bakan kameranızla deneyin.

Tamam, şimdi odada IR donanımlı bir kamera olup olmadığını kontrol etmek için tek yapmanız gereken odayı olabildiğince karanlık hale getirmek (böylece bir kamera varsa IR tetiklenecek) ve ardından odayı telefonunuzla yavaşça tarayın. Kızılötesi aydınlatmalı aktif bir kamera varsa bu yolla onu bulabilmeniz gerekir.

Odanızda aktif bir kamera olup olmadığını merak ediyorsanız ve IR numarası çalışmıyorsa (kamera olmadığından veya kamerada IR bulunmadığından), o zaman aktif bir cihaz bulmanın başka bir yolu da şu olabilir: yerel ağa başka nelerin bağlı olduğunu kontrol etmek için.

Yerel ağınıza hangi cihazların bağlı olduğunu bulabilen bir dizi ağ analiz uygulaması vardır. Ben Fing adlı bir tanesini denedim (hem Android hem de iOS için mevcut), ancak başka uygulamalar da var. Bu uygulamalar, ağınızdaki tüm cihazları bulabilir ve listeleyebilir; ayrıca, orada olmaması gerekenleri daha kolay bulabilmeniz için hangi cihazları tanıdığınızı doğrulamanıza da izin verir.

Elbette bunların hiçbiri kusursuz yöntemler değil, yalnızca denemeniz için işe yarayabilecek yöntemler.