Donanım

Google Apple'ı taklit etmeye devam ediyor

Google'ın Apple'ın AirTag’lerine ve Samsung'un SmartTag'ine benzer, kendi konum izleyicisini başlatması zaten an meselesiydi.

Google Apple'ı taklit etmeye devam ediyor

Geliştirici Kuba Wojciechowski'ye göre, Google'ın Nest ekibi "Grogu" kod adlı bir izleyici geliştiriyor. Bildirildiğine göre izleyici, yerleşik bir hoparlörün yanı sıra Bluetooth Düşük Enerji ve ultra geniş bant (UWB) desteği içerecek. Wojciechowski, Google'ın, Bluetooth cihazlarını hızlı bir şekilde bağlamanıza olanak tanıyan Android özelliği olan Fast Pair için geliştirici merkezinde yer belirleyici etiketler için destek eklediğini fark ettiğinde izleyicinin kanıtını buldu.

Bu noktada tam bir ayrıntı olmasa da, Google'ın izleyicisinin rakipleri gibi çalışmasını bekleyebiliriz (istediğiniz yere koyun ve konumu telefonunuzla takip edin).

Google Apple'ı taklit etmeye devam ediyor

Ayrıca, Google'ın Apple'ın AirTag deneyimini tam olarak kopyalayıp kopyalayamayacağı da henüz belli değil. Wojciechowski, Pixel 6 Pro ve Pixel 7 Pro'nun UWB modülleri ile birlikte gönderildiğini ve bu modüllerin sizi yakındaki nesnelere doğru bir şekilde yönlendirmelerini sağladığını söylüyor. Ancak, Google'ın "bulucu" ağının UWB gerektirmeyeceğini, BLE'nin yeterli olacağını belirtiyor.

Google, her Android telefonun UWB ile gönderileceğini garanti edemese de Wojciechowski, Google'ın Fast Pair'i desteklemelerine yardımcı olmak için yonga seti üreticileriyle birlikte çalıştığını söylüyor. Kullanılabilirliğe gelince, Wojciechowski cihazın çıkışı ile ilgili tam bir takvim bulamadı, ancak bunun bu yıl I/O'da duyurulabileceğini belirtiyor. Google konum izleme rekabetinin çok gerisinde kaldığı için bu kulağa oldukça mantıklı geliyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.