Donanım

Huawei işlemci bağımlılığını bitirmeyi hedefliyor!

Huawei, Qualcomm ile arasındaki iş ilişkisini bitirmek istiyor ve Qualcomm’dan daha fazla işlemci satın almak istemiyor. Detaylar haberimizde.

Huawei işlemci bağımlılığını bitirmeyi hedefliyor!

Bilindiği üzere Qualcomm bugün dünyanın en büyük yonga seti üreticisi. Kendi fabrikası olmayan Qualcomm sadece mimari geliştirerek dünyanın en büyük üreticisi konumuna geldi. Huawei ise Samsung gibi kendi işlemcilerini üretiyor ama yaptığı telefonlarda kendi yonga setleri ile birlikte hem Qualcomm hem de MediaTek yonga setlerini telefonlarında kullanıyor. Huawei Qualcomm ile arasındaki iş ilişkisini azaltmak ve hatta bitirmek istiyor.

Huawei işlemci bağımlılığını bitirmeyi hedefliyor!

Son yıllarda Huawei ve alt markası Honor, amiral gemilerinde satışa sunduğu telefonlarında Kirin işlemcileri kullanıyor. Huawei’nin geliştirdiği Kirin işlemciler oldukça yüksek performans sunarken, tüm ürünlerde yer almıyor.

Huawei’nin MediaTek ve Qualcomm tarafından üretilen işlemcilerden güç alan telefonları bulunuyor. Bu durumu ortadan kaldırmak isteyen Huawei, Qualcomm ile arasındaki iş ilişkisini azaltmak ve hatta bitirmek istiyor, fakat bunu da bir anda yapamıyor. Qualcomm Snapdragon çözümleri büyük bir ürün çeşitliliği sunarken Kirin yonga setinde çok fazla çeşit bulunmuyor. Bu da Huawei‘nin dışa bağımlılığının en büyük sebebi.

2019’un ikinci yarısı bittiğinde telefonlarının yüzde 60’lık bölümüne kendi ürettiği işlemcilerin güç vermeyi hedefleyen Huawei’nin, bu hedefe ulaşıp ulaşamayacağını anlayabilmek için geçtiğimiz yıllara kısaca göz atacak olursak;

2018 yılının ikinci yarısında Huawei telefonların sadece yüzde 40’lık bölümü Kirin işlemcileri kullanırken, 2019 yılının ilk çeyreğinde bu rakamın yüzde 45 seviyesine ulaştığını görüyoruz.

Huawei’nin kurucusu Ren Zhengfei, içerisinde bulunduğumuz yılda yaklaşık 270 milyon telefon sevkiyatı gerçekleştireceklerini belirtmişti. Böylece yüzde 60’lık hedefe ulaşılması bekleniyor. Üst seviye modellerde uzun süredir Kirin işlemciler kullanılmasına rağmen, orta ve düşük seviye cihazların çoğu hala Qualcomm ve MediaTek’in işlemcileri ile karşımıza çıkıyor. Özellikle kısa süre önce tanıtılan işlemcilerden Kirin 810 orta segmenti canlandıracak.

Bu arada Apple‘ın dün Intel‘in modem kısmını 1 milyar dolar satın alması ve Huawei’nin bu açıklamaları ile birlikte Qualcomm hisseleri gün içinde dalgalanma gösterdiğini de siz değerli okuyucularımız ile ek bilgi olarak paylaşalım. Gelecekte ne olur bilemiyoruz ama Huawei dün  Kirin 810 yonga seti ile dünyanın ilk 7 nanometre üretim sürecine sahip orta segment yonga setini tanıtarak ürün gamını genişletme konusundaki kararlılığını bir kez daha gösterdi.

Yorumlar
* Ccc [email protected] Ccc *
Kirin 810 yonga seti çokta eyi del zaten en az iki yılda kirin 710 gibi olacak
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.