Güncel

400 yıllık "Kadın vampir cesedi" bulundu! İşte dikkat çeken detay...

Arkeologlar, Polonya'da 17. yüzyıldan kalma bir “kadın vampirin” kalıntılarını keşfettiklerini açıkladı.

400 yıllık "Kadın vampir cesedi" bulundu! İşte dikkat çeken detay...

Arkeologlar, Polonya'nın Bydgoszcz kentinin yakınlarında, 17. yüzyıldan kalma bir kadın "vampir" iskeleti bulduklarını açıkladı. Kültürler arası vampir folkloru, yakın zamanda ölen bir kişinin yaşayanları avlayan ölümsüz bir iblis olarak mezardan kalkmasını nasıl önleyeceğine dair çeşitli ipuçlarıyla dolu. Arkeologlar, 17. yüzyıldan kalma bir Polonyalı'da bu ipuçlarını kullanan alışılmadık bir insan örneği ortaya çıkardılar. Bydgoszcz yakınlarındaki mezarlıkta boynuna bir orak yerleştirilmiş ve sol ayağının baş parmağında bir asma kilit bulunan bir kadın iskeleti keşfedildi.

En az 4 bin yıl öncesine dayanıyor

Vampir benzeri yaratıkların hikayeleri en az 4.000 yıl öncesine, eski Mezopotamya'ya kadar uzanıyor. Örneğin, Asurlular, bebekleri beşiklerinden veya doğmamış çocukları annesinin rahminden kaçıran, İbranice metinlerde ve folklorda da görülen benzer bir yaratıktan bahsediyor. Bunların hiçbiri modern anlamda “vampir” olarak kabul edilmiyor, ancak onlar Yunan efsanelerinde küçük çocukların kanını emen ölümsüz bir canavar olan Lamia'nın öncüleri olarak değerlendiriliyor.

Çin folklorunda, k’uei adı verilen başka bir vampir türü, Rus upir, Hint vetala, Rumen strigoi ve Yunan vrykolakas gibi mezardan yükselen ve yaşayanları avlayan cesetler olarak tanımlanıyor. Vampir söylentileri Doğu Avrupa'yı kasıp kavuran kitlesel bir histeriye neden olduktan sonra İngiltere’ye de sıçramıştı. 19. yüzyılda, John Polidori (" The Vampyre" 1819), Sheridan LeFanu (Carmilla, 1872) ve elbette, Bram Stoker’ın Dracula'sı (1897) modern vampir türünü tanımladı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.