Güncel

800'den fazla ürüne ek gümrük vergisi geldi

Yapılan yeni bir düzenleme ile 800'den fazla ürüne ek gümrük vergisi getirildi. İşte yeni verginin detayları.

800'den fazla ürüne ek gümrük vergisi geldi

Cumhurbaşkanlığı kararıyla 800'den fazla ürüne ilave gümrük vergisi getirildi. İş ve tarım makineleri, vinçler ve bazı demir-çelik ürünleri ilave gümrük vergisi kapsamına alındı. İlave gümrük vergisi, 30 Eylül 2020'ye kadar yüzde 30'a varan oranlarda uygulanacak.

800'den fazla ürüne ek gümrük vergisi geldi

Kararın, koronavirüs salgınının ekonomi üstündeki olumsuz etkilerini azaltmak ve yerli sanayiyi ithalat baskısına karşı korumak amacıyla alındığı belirtildi.

Daha önce de, aralarında mücevherler, bazı elektronik ev eşyaları, zirai aletler ve makinelerin de bulunduğu çeşitli ithal ürünlere 30 Eylül'e kadar yüzde 30'a varan oranlarda ilave gümrük vergisi getirilmişti.

İlave vergi getirilen ürünler arasında iş makineleri, vinçler, tarım makineleri, bazı demir-çelik ürünleri, kontak lens, mermer, granit, televizyon alıcı cihazları, yarı mamul deri ürünler ile bazı otomobil yedek parçaları yer alıyor. 

Yapılan düzenlemenin detaylarını Resmi Gazete'nin ilgili sayfalarında görebilirsiniz. 

Yorumlar
Ersoy
İyi günlerimiz kasada para kalmadı
Cevapla
10.Köy
Mim adlı troliçe ye : Biz de sizin sıkılmamanıza çok sıkılıyoruz.
Mim
Son 10 yıldır bunu diyip durursunuz. Sıkılmadınız mı
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.