Amazon işçilerin haklarını çiğnemeye devam ediyor!

Amazon geçen ay, Staten Island’daki deposunun sendikalaşma oylamasını bozamamışken ve şimdi bir darbe de mahkemeden aldı.

Amazon işçilerin haklarını çiğnemeye devam ediyor!

The New York Times'ın haberine göre, Ulusal Çalışma İlişkileri Kurulu (NLRB) yargıcı, şirketin söz konusu tesisteki sendikalaşma hareketini ve sendikaya katılmak için oy kullanan diğerlerini geri püskürtmek amacıyla federal iş yasalarını çiğnediğine karar verdi.

Federal yargıç Green, Amazon denetçilerinin işçilerin bir sendika kurması halinde ücret artışlarını ve sosyal yardımları yasa dışı bir şekilde ellerinden almakla tehdit ettiğine karar verdi. Yargıç, şirketin ayrıca bir işçinin dijital mesaj panosunda iş arkadaşlarını ücretli tatil hakkı için Amazon İşçi Sendikası dilekçesini imzalamaya davet eden paylaşımlarını  da kaldırarak yasayı ihlal ettiğini söyledi.

Amazon işçilerin haklarını çiğnemeye devam ediyor!

Bununla birlikte, sendika tarafından yapılan diğer bazı şikayetler ise reddedildi. Bunlar, Amazon'un sendikalaşma durumunda ücretlerinin düşeceğini söylediği ve işçilerin sendikaya karşı oy kullanması durumunda eğitim destek programında iyileştirmeler vaat ettiği yönündeki suçlamaları içeriyor. Sendika ayrıca Amazon'u, işçilerin bir sendika kurmaları ancak sendika aidatlarını ödememeleri halinde kovulacaklarını söylediği iddiasını protesto etti. Ancak yargıç  şikayetler abartılmış buldu ve yapılanın yasadışı olmadığına karar vererek reddetti.

Amazon kararı olumlu karşıladığını açıkladı. Sözcü Mary Kate Paradis NYT'ye yaptığı açıklamada, "Yargıcın bu davadaki iddiaların 19’unu, yani neredeyse tamamını reddetmesinden memnunuz" dedi. “Gerçekler ekiplerimizin doğru olanı yapmak için çok çalıştıklarını göstermeye devam ediyor."