Çin şehri 2023'te dijital yuan işlemlerinde 300 milyar dolar hedefliyor!

Çin'in Suzhou şehri, 2023'te dijital yuan işlemlerinde 300 milyar dolar hedeflediği yeni bir plan açıkladı!

Çin şehri 2023'te dijital yuan işlemlerinde 300 milyar dolar hedefliyor!

Çin'in Suzhou şehri, 2023'te merkez bankasının yaklaşık 297 milyar dolarlık para birimini işlemek isteyen dijital yuanın (e-CNY) benimsenmesini teşvik etmek için yeni bir plan açıkladı.

Çin şehri 2023'te dijital yuan işlemlerinde 300 milyar dolar hedefliyor!

Yerel Çin medya kuruluşu Shanghai Securities News'in 2 Şubat'ta bildirdiğine göre, şehir yetkilileri hedeflenen değerin altı kat artması öngörülen hem sakinleri hem de işletmeleri içeren dijital yuan işlemlerinden hedefe ulaşmayı hedefliyor.

2022 itibariyle, kalabalık şehirdeki sakinlerin ve şirketlerin dijital yuan cinsinden yaklaşık 50,5 milyar dolarlık işlem yaptığı bildirildi.

Yayına göre, "Dijital Finans Endüstrisinin Geliştirilmesi için Suzhou Üç Yıllık Eylem Planı (2023-2025)" adlı yeni plan kapsamında şehir, küçük ve orta ölçekli işletmeler için yaklaşık 30 milyar dolar değerinde dijital yuan destekli kredileri işlemeyi hedefliyor.

Ayrıca şehir, 2022'de 30 milyondan fazla sakinin e-CNY cüzdanları indirdiğini ve bir milyon şirket ve devlet kuruluşunun merkez bankasının dijital para biriminde ödemeleri kabul ettiğini iddia etti.

Çin genelinde dijital yuanı teşvik etmeyi planlayın

Şehrin iddialı planı, hükümetin yıllarca süren geliştirme ve araştırmadan sonra dijital yuanı yaygınlaştırma çabalarını tamamlıyor. Finbold tarafından bildirildiği üzere Shenzhen hükümeti, Nisan ayında  vatandaşlara CBDC çekilişinde 15 milyon dijital yuan sunmayı planlıyordu.

Ayrıca Çin Halk Bankası (PBOC), dijital yuanın para birimi ile geleneksel e-ödeme teknolojileri arasındaki ara bağlantıyı destekleyebileceğine inanıyor. Bu durumda kurum, dijital yuanın kullanımına yardımcı olmak için daha fazla düzenlemeye ihtiyaç olduğunu kaydetti. Şu anda, 15'ten fazla şehir aktif olarak e-CNY'nin toplu uygulamasını araştırıyor.

Bu arada, ödemeler gibi kullanım durumlarında dijital yuan ile ilgili artan kanıtlar var. Örneğin, ülkenin önde gelen çevrimiçi perakendecileri, Çin yeni yılı boyunca dijital yuan üzerinden ödeme yapan kullanıcıların sayısında ani bir artış  kaydetti.