Güncel

Amazon müşterisi tarafından dolandırıldı! Peki Nasıl?

Ortaya çıkan bilgilere göre Amazon, bir müşteri tarafından 5 yıl boyunca dolandırıldı. Şirket benzer işlemleri gözden geçiriyor. İşte dolandırılma yöntemi!

Amazon müşterisi tarafından dolandırıldı! Peki Nasıl?

Kuzey Carolina'da yaşayan Hudson Hamrick adlı bir kullanıcının 2016'dan beri Amazon'da alışveriş yaptığı ve yaptığı alışverişlerde dolandırıcılık yaptığı ortaya çıktı. Durumun farkına varan şirket, Hamrick'in dolandırma yöntemi ilgili dosyayı FBI'a teslim etti.

ABD'li avukatlar Eylül ayında Hamrick'i yaklaşık 300 ürün üzerinden Amazon’u dolandırdığı gerekçesiyle suçlamıştı. Adalet Bakanlığı Salı günü yaptığı açıklamada, Hamrick' in 20 yıl hapis ve 250 bin dolar para cezasıyla karşı karşıya olduğunu da belirtti.

Amazon Hamrick Tarafından 290 bin dolar dolandırıldı-Peki Nasıl?

Savcılar, Hamrick'in 2016'dan bu yana Amazon'dan iMac Pro, MacBook Pro, Asus ROG Zephyrus, Fuji Spray sistemi ve Jura GIGA W3 Professional kahve makinesi de dahil olmak üzere birkaç yüz bin dolar değerinde ürün sipariş ettiğini söyledi. Daha sonra satın aldığı ürünleri iade eden Hamrick'in orijinal ürün yerine taklit veya eski modeller gönderdiği ortaya çıktı.

Amazon müşterisi tarafından dolandırıldı! Peki Nasıl? - Resim : 1

Avukat yardımcısı Maria K. Vento, Hamrick'in dolandırıcılığını basına şöyle açıkladı:

Ağustos 2019’da Hamrick, 4.256 dolara bir Apple Imac Pro sipariş etti. Yaklaşık iki hafta sonra Amazon ile iade sürecine başladı ve iade ücretini geri aldı. Ancak Imac Pro yerine, Pro değil tamamen farklı bir seri numarasına sahip çok daha eski bir model gönderdiği ortaya çıktı.

Hamrick suçlamaları kabul etti!

Hudson Hamrick, basınla paylaşılan bir mahkeme belgesine göre, geçen Salı günü Kuzey Carolina Batı Bölgesi için ABD Mahkemesi'nde tarafına yöneltilen suçlamaları kabul etti. Savcılar tarafından 20 yıla kadar hapsi istenen Hamrick'in avukatlarının, suçunu kabul etmesi karşılığında cezasının hafifletilmesi konusunda anlaşma yaptığı da söylentiler arasında.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.