Güncel

"Tosuncuk" hakkında 2 Bin 600 yıl hapis istemiyle yeni bir dava açıldı

"Çiftlik bank" kurucusu Tosuncuk lakaplı Mehmet Aydın hakkında 2 bin 608 yıla kadar hapis istemiyle düzenlenen iddianame mahkeme tarafından kabul edildi.

"Tosuncuk" hakkında 2 Bin 600 yıl hapis istemiyle yeni bir dava açıldı

Çiftlik Bank Kurucusu Mehmet Aydın'ın adı tekrar gündemde. Bu sefer Tosuncuk lakaplı Mehmet Aydın ve diğer 16 kişi hakkında yeni bir iddianame hazırlandı. 130 kişinin şikayetiyle hazırlanan iddianamede sanıklar için, 2.608'er yıla kadar hapis cezası istendi.

Geçtiğimiz dönemlerde dolandırıcılık davası olarak tanıdığımız Çiftlik Bank davasında yeni bir gelişme daha yaşandı. Aralarında "Tosuncuk" lakaplı Mehmet Aydın'ın da bulunduğu 17 üst düzey yönetici hakkında yeni bir iddianame kabul edildi. Söz konusu iddianamede sanıklar için 784'er yıldan 2 bin 608'er yıla kadar hapis cezası isteniyor.

"Tosuncuk" hakkında 2 Bin 600 yıl hapis istemiyle yeni bir dava açıldı

"Tosuncuk" hakkında 2 Bin 600 yıl hapis istemiyle yeni bir dava açıldı - Resim : 1

Davaya göre 130 müşteki, toplamda 2 milyon 278 bin 393 lirayı bu ekibe kaptırdıklarını ifade ediyor. Söz konusu iddianame Çiftlik Bank'ın üst düzey yöneticileri için hazırlanmış. iddianame, "Suç işlemek amacıyla örgüt kurma", "Tacir veya şirket yöneticileri ile kooperatif yöneticilerinin dolandırıcılığı" ve "Bilişim sistemleri banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık" suçlarını kapsıyor.

Daha önce de binlerce kişiyi kar vaadiyle dolandırdığı gerekçesiyle 7 Temmuz 2021 tarihinde tutuklanan ‘Çiftlik bank’ kurucusu Mehmet Aydın hakkında bir iddianame düzenlenmişti. O zaman da Mehmet Aydın ile diğer sanıkların “bilişim sistemleri banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık”, “tacir veya şirket yöneticileri ile kooperatif yöneticilerinin dolandırıcılığı” ve “suç işlemek amacıyla örgüt kurma” suçlarından ayrı ayrı 784’er yıldan 2 bin 608’er yıla kadar hapisle cezalandırılması istenmişti. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.