Güncel

Apple bu sefer hapı yuttu!

Avrupa tüketici kuruşları, Apple'ın belirli iPhone modeline sahip kullanıcılara 60'ar Euro ödenmesi için dava açtı.


Apple geçtiğimiz günlerde, yanıltıcı suya dayanıklılık iddiaları nedeniyle İtalya'da yaklaşık 12 milyon dolarlık para cezasına çarptırılmıştı. Geçen ay ise açılan davalar sonucunda iPhone 6, iPhone 7 ve iPhone SE modellerini etkileyen kötü şöhretli batarya uygulamaları nedeniyle ABD'nin 30'dan fazla eyaletinde 113 milyon dolar ödemeyi kabul etmişti.

Apple daha fazla tazminat davasıyla karşı karşıya!

Apple'ın geçtiğimiz senelerde batarya nedeniyle telefonları kasıtlı olarak yavaşlattığı ortaya çıkmıştı. Bunun sonucunda açılan davalardan biri geçtiğimiz ay sonuçlandı. Bu sonuca göre Apple, daha önce ödediği 12 milyon dolarlık tazminata ek olarak 113 milyon dolarlık bir başka cezaya çarptırıldı. Aynı olay sonucunda açılan bir başka davada da şirket 500 milyon dolar tazminat ödemesi yapmak zorunda kalmıştı. 

Apple'ın haksız ve yanıltıcı ticari uygulamalarla iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6S ve iPhone 6S Plus modellerini değersizleştirmeye çalıştığını ifade eden Avrupalı ​​tüketici örgütleri, Belçika ve İspanya'da bu model akıllı telefonlara sahip kişilere 60'ar Euro'luk bir tazminat ödemesi yapılması için Apple'a dava açtı. Bununla birlikte benzer hukuki süreçlerin çok yakında İtalya ve Portekiz'de de başlatılacağı açıklandı. 

Apple, Temmuz ayında bataryadan etkilenen her  ABD müşterisine 25 dolar ödeme yapmayı kabul etti. iPhone 6 serisi ve iPhone SE sahipleri 21 Aralık 2017'den önce iOS 11.2 veya bir sonraki sürümü çalıştıran iPhone 7 serisi cihazlar bu ödemeden yararlanmaya hak kazandı.

Yorumlar
Ahmet
Türkiye’de neden ödeme yapmıyor iphone 7 ve öncesi modellerin hızı yerde sürünüyor
Cevapla
Bülent
offff 1 trilyon dolarlık şirket bu cezalarla batar hemen eyvaahh!!
Cevapla
Ahmet yıldız
12 yıldır Türk Telekom tt net kullanıyorum şimdi niye kullandı bende anlamadım son yıllar çok rezil bir kurum oldu hep problem yaratıyorlar hiç sorunları çözmüyorlar bende artık operatör degiştirecegim kendileri kaybecek.
Cevapla
Fatih
Kaybeden sen olursun Türk Telekom Sadece 1 kişi ile kaybetmez sen Türkcell ye geçse 35 TL ye 4 GB internet al
Süleyman
Diğerleri yapmıyor mu sanıyorsunuz gerçi diğeri bişe yapmasına gerek yok zaten 1 senede çöp oluyor telefon alacaksan apple alacaksın gerisi çöptür.
Cevapla
Apple'dan 60 Euro kapan Mehmet
Yutsunlar hapı zaten ayıp etmişlerdi Wozniak'a
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.