Apple sonunda komisyon oranını düşürüyor!

Apple küçük işletmeler için App Store’daki komisyon oranını yüzde 30’dan yüzde 15’e düşürdüğünü duyurdu.

Apple sonunda komisyon oranını düşürüyor!

Apple, dün paylaştığı bir basın bülteninde küçük işletme ve yeni girişimciler için App Store’daki komisyon oranını yüzde 30’dan yüzde 15’e düşürdüğünü duyurdu. Yeni programa göre yılda 1 milyon dolardan az gelire sahip olan geliştiriciler Apple’a yüzde 30 yerine yüzde 15 komisyon ödeyecekler.

Apple, daha önce Epic Games, Spotify gibi firmalarla App Store'daki yüzde 30'luk komisyon sebebiyle davalık olmuştu.

Apple sonunda komisyon oranını düşürüyor!

Apple, küçük işletmeleri desteklemek için yeni komisyon oranlarını açıkladı. Apple’ın yakın zaman önce yayınladığı açıklamaya göre küçük işletmelerin ve bağımsız geliştiricilerin App Store’da bulunan uygulamalarından yüzde 30 komisyon yerine yüzde 15 komisyon alma kararı aldı.

Yapılan açıklamaya göre, bir işletmenin 1 yılda App Store’da ki kazancı 1 milyon doların altında kalıyorsa Apple'a ödeyeceği komisyon yüzde 15 olacak. Bu yeni düzenleme Spotify, Epic Games gibi büyük firmaların sorunlarını çözemeyecek olsa da uygulama geliştirmek isteyen, ancak Apple'ın istediği yüksek komisyon nedeniyle bu platforma girmeye sıcak bakmayan küçük işletmeleri ve bağımsız üreticileri memnun edebilir.

Apple sonunda komisyon oranını düşürüyor! - Resim : 1

Programın başlama tarihi

App Store Küçük İşletme Programı, 1 Ocak 2021'den itibaren başlayacak. Geçirdiğimiz pandemi dönemi de düşünüldüğünde bu kararın ekonomik zorluk çeken küçük işletmelere kolaylık sağlayacağı düşünülüyor. Aynı zamanda hevesli girişimcilerin de önünü açması bekleniyor.

Küçük işletmelerin küresel ekonomide çok önemli olduğunu söyleyen Apple’ın CEO’su Tim Cook, bu programı küçük işletme sahiplerinin App Store’da yaratıcılığını ve refahını artırmak için başlattıklarını söyledi. Ayrıca Cook, ''bu yeni programın küçük işletmelerin yeni fikirler üzerinde risk almasına yardımcı olacağını düşünüyorum'' ifadelerinde bulundu.