Güncel

ARM: Huawei ile işbirliğimizi durduruyoruz

Birçok firmanın Huawei ile ilgili işbirliğini durdurma kararının ardından, ARM de bu gruba dahil oldu. ARM, Huawei ile işbirliğini durdurma kararı aldığını açıkladı.

ARM: Huawei ile işbirliğimizi durduruyoruz

Son zamanlarda elde ettiği satış rakamları ile akıllı telefon pazarına damgasını vurmayı başaran Huawei telefonlar, bildiğiniz üzere bir süre önce ABD pazarından kara listeye alınmıştı. Bu doğrultuda Android lisansı iptal edilen Huawei’ye bir darbe de İngiliz çip tasarımcısı ARM’den geldi. Bugün BBC’de yayımlanan haberde ARM’nin, Huawei Kirin işlemciler için olan aktif sözleşmeleri ikinci bir emre kadar askıya alacağı ortaya çıktı.

ARM: Huawei ile işbirliğimizi durduruyoruz

Gelen bilgilere göre İngiliz çip tasarımcısı ARM, ABD’deki ticari kısıtlamaları göz önünde bulundurarak, Huawei ve ona bağlı tüm kuruluşlar ile olan aktif sözleşmelerin durdurulması talimatını verdi. Konuya ilişkin bir değerlendirme yapan ve adının açıklanmasını istemeyen bir analist, ARM’in bu hamlesini uzun vadeli olması halinde Huawei’nin faaliyetleri için “üstesinden gelinemez” olarak niteledi. Aynı analist, Huawei’nin birçok telefon modelinin şu anda ARM’in teknolojisi ile inşa edilmiş çiplere sahip olduğunu ve bunlar için lisans ücreti ödediğini kaydetti. Ayrıca  bu hamlenin Huawei’nin kendi çiplerini geliştirme çalışmaları başlatmasında büyük rol oynayacağını ifade etti.

ARM çipleri  akıllı telefonlarda büyük role sahip

İngiliz çip tasarımcısı ARM, 1990’da kurulmuş ve 2016’da Japon telekom devi Softbank tarafından satın alınmıştı. ARM bilgisayar işlemcilerini kendisi üretmiyor, yarı iletken teknolojilerini başkalarına lisanslıyor. Bazı durumlarda, üreticiler işlemcilerin komutları nasıl ele aldıklarını belirleyen, sadece ARM mimarisini veya “komut takımları”nı  lisanslıyor. Böylelikle çip üreticilerine kendi tasarımlarını özelleştirme konusunda daha fazla özgürlük sağlıyor. Bu prototiplerin çip üzerinde bir sistem olarak tanımını oluşturmak için hâlâ bellek ve telsiz gibi diğer unsurlarla birleştirilmesi gerekiyor. Bu demek oluyor ki; Samsung Exynos, Qualcomm Snapdragon, Apple A11 ve Huawei akıllı telefonlarda çalışan çip duyduğunuzda, söz konusu teknoloji ARM’ye aittir.

Özet olarak; Google’ın Android lisansını iptal etmesinden sonra kendi işletim sistemini geliştirmeye başlayan Huawei, bugünkü yaşanan gelişmeden sonra Kirin işlemcilerinde HiSilicon ve ARM mimarisini kullanamayacak. Bu gelişmeden sonra, tüm gözler Huawei Mate 30 serisine güç verecek olan Kirin 985 işlemcisine çevrildi. Ancak, bu kısımda şirkete yakın kaynaklarca aktarılan bilgilere göre Huawei‘nin Kirin 985 için gerekli olan tüm lisans ödemelerini yapmış olduğunu da ayrıca belirtelim.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.