Güncel

Asgari ücret için ilk teklif açıklandı!

Asgari ücret için ilk toplantı yapıldı ve çalışmalar başladı. Daha önce 5200 teklif eden DİSK'i isteğinin yanı sıra dün 6000 TL beklentisi doğmuştu. İşte detaylar.

Asgari ücret için ilk teklif açıklandı!

Yeni yıla yaklaştığımız bu dönemde asgari ücret ile ilgili sorular da gelmeye başladı. Artan dolar kuru ile birlikte zamlanan her şey vatandaşın hayatını zora sokuyor. Hal böyle olunca da asgari ücretle ilgili beklenti artıyor diyebiliriz.

DİSK daha önce asgari ücret için 5200 talep etmişti. Tabi bu dolar kurundaki çalkantılardan önceydi. Doların 13 TL seviyesini geçmesiyle dün sosyal medyada asgari ücret için 6000 TL istenmesi gündeme oturmuştu. 2022 yılı için asgari ücret görüşmeleri de şimdi başladı.

Asgari ücret için ilk teklif açıklandı!

asgari ücret

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın öncülüğünde işçi ve işveren tarafının bir araya gelmesiyle asgari ücret görüşmeleri başladı. Bakan Vedat Bilgin bu kapsamda bazı açıklamalarda bulundu.

Bilgin, “Ekonomideki dalgalanmaların ve enflasyonun karşısında emeği koruyacak bir asgari ücret belirleyeceğiz” ifadelerini kullandı. “Ülkenin içindeki enflasyonu ve muhtelif harcama kalemlerini dikkate alarak asgari ücretin ortalama beklentileri ve hakkaniyet duygusunu karşılayacak bir oranda belirlenmesi" ifadeleri yer aldı.

Bilgin ilk anketin sonuçlarını da açıkladı. Buna göre “Ankete katılan işverenlerin yüzde 34'ü asgari ücretin ne kadar olması gerektiğine yönelik soruya 3 bin 501 lira ile 3 bin 750 lira arasında cevabını verdi. İşverenlerin yüzde 19,3'ü 3 bin 251-3 bin 500 lira, yüzde 13,7'si ise 3 bin 751-4 bin lira arasında olması gerektiği yönünde görüş bildirdi.”

Yorumlar
hakan
İnsanlarımız aç gözlü başta cok zenginler stokculuk yaoanlar devlete millete zarar amaclı olanlar cok fazla devletin denetlemesi ve bu denetçilerin saglam vatansever ve ruşvetci olmamasi gerek milyon dolar ceza degil 1 ay tam kapatma 2 ay tam kapatma 3 ay tam kapatma cezaları verilmeli sonrada 6 ay ve gelelim devlet tarafına bazı halktan kendini bilmezlerde devlet sucu diyor 2000 de asgari ucret 110 120 lerde iken 1 adet jicircik 1.5 ile 2.5 tl idi hesaplarsan beni anlarsn ve magles
Cevapla
Habib
2016 yılında serbest piyasaya evet diyenler şimdi neden zam gelince ağlıyor ?? Hani herşey iyiydi güzeldi, hoştu, hani nerdesiniz, bakanım zam yapın yollara, herkesin evinde arabası var (!??)
Cevapla
Fatih altan
Asgari ucretlinin degerinin anlasilmasi icin 10 gun is birakmalari lazim o zaman o 3.500 verelim diyenler ne diyecek bakalim
Cevapla
Ilhan
Asgari ucret 3.500 olacakmis lan kim gecenebiliyor o ucretle o asgari ucret komiyonu ne kadar maas alip geciniyo once onu soyleyin siz markete girip 4kisilik bir ailenin haftalik mutfak masrafi 1.000lira zaten iki hafta mutfagini doldurup kira ve faturalarini yatirsa elindekiyle anca acliktan kortulur geri kalan iki haftayi ne yapacak 3.500 lirayla o asgari ucret konisyonu gecinebiliyormu..!!!
Cevapla
Gökhan olcan
Ulan elinizi vijdanınıza koyun bu gün 4 kişilik bir market alış verişi 600 700 tl gerisini siz düşünün
Cevapla
Mustafa
600 700 e ne aliyorsun guzel kardesim
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.