Güncel

Ay'a yolculuk ne zaman yapılacak? İşte cevabı!

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pence, Nasa'nın hedefinin 2024 yılına kadar Ay’a gitmek olduğunu belirtti.


ABD, Ay'a yolculuğu tekrardan gündeme taşıdı ve bu konu hakkında bazı önemli açıklamalarda bulundu. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pence, Nasa'nın hedefinin 2024 yılına kadar Ay’a gitmek olduğunu belirtti.

Amerikalı astronotların 2024 yılında Ay’a geri döneceğini belirten Pence, Amerika’nın bir kez daha gözünü Ay’a diktiğini ve bu konuda daha fazla projelerinin de olduğunu açıkladı. Bu projeler hakkında henüz bir açıklamada bulunmayan Pence, hedefin sadece oraya ayak basmak olmadığının da altını çizdi.

Pence, aradan geçen uzun yıllarda elde edilen tecrübelerle Ay’ın yörüngesi ve yüzeyinde daimi mevcudiyet oluşturmanın vaktinin geldiğini de belirtti.

Ay'a yolculuk ne zaman yapılacak?

Mars’a gitmek için Ay yörüngesi ve üzerinde dev bir üs kurmak isteyen Nasa, bu üs aracılığı ile Mars yolculuklarına çıkmak istiyor. Bunun şimdilik sadece hedefler içerisinde bulunduğunu da belirtmeden geçmeyelim. Bu projenin gerçekleşmeme ihtimali de var. 

İşin en ilginç yanı ise ABD'nin 46 yıldır hiç Ay'a ayak basmaması. Bu proje kapsamında Nasa tek başına mı çalışacak yoksa multi bir anlaşma ile mi bu proje hayata geçirilecek henüz bilinmiyor. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.