Güncel

Beklenen oluyor! PCR testi tüm çalışanlara zorunlu oluyor

Korona virüs salgınından kurtulamadığımız şu günlerde kritik bir tarih olan 6 Eylül’den itibaren iş yeri veya işveren, aşısız çalışanlarından haftada bir kez korona virüs testi isteyebilecek.

Beklenen oluyor! PCR testi tüm çalışanlara zorunlu oluyor

COVID-19 aşısı olmayan işçiler çalışmaya devam edebilmek için 6 Eylül tarihinden sonra PCR testi vermek zorunda kaldı. İşçilerin haftada bir kez PCR testi yaptırmaları işyeri/işveren tarafından istenebilecek.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, işverenlerin işçilerinden isteyeceği PCR testi ve işçilerini COVID-19 riskleri ve tedbirleri konusunda bilgilendirmesini içeren yazıyı 81 il valiliğine gönderdi.

Bakanlık açıklamasında, "Çalışma hayatını düzenleyici, işçi- işveren ilişkilerinde çalışma barışının sağlanmasını kolaylaştırıcı ve koruyucu tedbirler almak, iş sağlığı ve güvenliğini sağlayacak tedbirlerin uygulanmasını izlemek Bakanlığımızın asli görevleri arasındadır." ifadeleri kullanıldı.

Bakanlık tarafından illere gönderilen yazıya göre, işyerinde karşılaşılabilecek sağlık ve güvenlik risklerine yönelik koruyucu ve önleyici tedbirler hakkında tüm işçilerini bilgilendirmekten işverenler sorumlu olacak.

Aynı zamanda işverenlerin COVID-19 aşısı tamamlanmamış işçilerini yazılı olarak ayrıca bilgilendirmesi istendi.

PCR testi sonuçları kayıt altında tutulacak

Yapılacak bilgilendirme sonrasında aşı olmayan işçilere, kesin COVID-19 tanısı konması durumunda ortaya çıkacak durumların iş ve sosyal güvenlik mevzuatı açısından olası sonuçları da işveren tarafından işçilere açıklanacak.

İşçilerden Covid-19 aşısı olmayanlar 6 Eylül itibarıyla zorunlu olarak haftada bir kez PCR testi yaptırmaları işyeri/işveren tarafından istenebilecek, test sonuçları gerekli işlemler yapılmak üzere işyerinde kayıt altında tutulacak.

Yorumlar
yusuf çukadar
Ucuzmu yani yoksa pahalimi
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.