Güncel

Bitcoin'deki düşüş sürüyor

Dijital para birimleri içinde en popüler olanlarından biri olan Bitcoin'deki düşüş sürüyor.

Bitcoin'deki düşüş sürüyor

Son yılların dijital para alanındaki en çok konuşulan birimlerinden biri olan Bitcoin'in değeri, geçen yıl yaklaştığı 20 bin dolar seviyelerinden 6 bin 500 dolara kadar geriledi. Bu rakam Bitcoin'in değerinin 2017'deki zirvesinin neredeyse yüzde 70 altında düştüğü anlamına geliyor.

Hâlâ günde 5,3 milyar dolarlık işlemin gerçekleştiği Bitcoin, piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto para birimi olmaya devam ediyor. Bu başarıyı kısmen geçtiğimiz yıl hisse senedi, tahvil ya da emtia gibi geleneksel yatırım araçlarıyla pek de ilgilenmeyen yüz binlerce kişiyi cezbetmesiyle elde etti.

Bitcoin nasıl çöktü ?

Yılın ilk aylarında Bitcoin'in önlenemez gibi gözüken yükselişini durduran üç gelişme oldu: Birincisi Güney Kore, Bitcoin alım satımı yapanların kimlik bilgilerini açık etmesini zorunlu kılan bir düzenlemeye gitti. İkincisi ise Stripe ve benzeri internet üzerinden ödeme hizmeti sunan şirketler, düşük talep ve Bitcoin transferlerinin uzun sürmesini gerekçe göstererek sanal paraya olan desteklerini geri çektiler. ABD'de Bitcoin vadeli işlemlerinin başlamasıyla profesyonel yatırımcılar oyuna dahil oldu ve Bitcoin çılgınlığına kapılarak sanal parayı satın alanlar, fiyatlara yön veren tek kitle olmaktan çıktı.

Son darbe haziran ayında geldi


Ocak ve Şubat aylarında hızla değer kaybeden Bitcoin, baharı denge arayışında geçirmiş ve 7 bin dolar - 20 bin dolar bandında dalgalanarak geçirmişti. Ancak haziran ayında yayınlanan bir akademik makale, Bitcoin'de geçen yıl yaşanan yükselişin bir piyasa manipülasyonundan ibaret olabileceğini ortaya koydu.

Texas Üniversitesi'nden ekonomistlerin kaleme aldığı makalede, popüler bir Bitcoin borsası olan Bitfinex'in fiyatlamaları manipüle ettiği için baş döndürücü bir yükselişin yaşandığını savunuyordu. 66 sayfalık makalede, Bitcoin'in değer kaybetmeye başladığı dönemlerde başka bir kripto para olan Tether'in devreye sokulduğunu, ve Tether ile Bitcoin satın alınarak fiyatın desteklendiğini ortaya koydu. Sanal para birimi, makalenin yayınlanmasından bu yana yüzde 20 değer kaybetti.

Yorumlar
sefser
malum birilerini kazanmasi gereken parayi kazaninca medya destek vermeye kesince ne olacakti ki .
Cevapla
misafir
bitcoine kanmayın demiştik..
Cevapla
Mustafa
Yıkılmadık ayaktayız...
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.