Güncel

Jack Ma'ya göre Bitcoin balon

AliBaba’nın kurucusu Jack Ma, kripto paralardan Bitcoin'i balon olarak tanımlarken Blockchain'in öyle olmadığını düşünüyor.

Jack Ma'ya göre Bitcoin balon

Kripto paralar son yıllarda tüm dünyanın gündeminde. Gerek sektöre yön veren isimler gerekse kurumlar tarafında takip edilen bu yeni teknoloji zaman zaman olumlu ya da olumsuz eleştiriler alıyor. Son eleştiri ise Çinli ünlü e-ticaret devi Alibaba'nın kurucusu Jack Ma'dan geldi. Ünlü girişimci 16 Mayıs 2018 tarihinde Çin’in Tiençin kentinde düzenlenen 2. Dünya Yapay Zeka Kongresi’nde yaptığı konuşmasında, Blockchain teknolojisinin bir balon olmadığını ama Bitcoin'in bir balon olduğunu söyledi.

Ma, Kripto para birimlerinden olan Bitcoin hakkında böyle düşünürken bu para birimlerinin arkasında yer alan Blockchain teknolojisinin ise yönetim, kurumlar ve bireyler olmak üzere toplumun her kademesinde, veri gizliliği ve güvenliği alanında yaşanan bütün sorunları ortadan kaldırabileceğine inanıyor.

Günümüzde birçok kişi Ma ile benzer düşüncelere sahip. Kripto para birimleri merkezi bir otoriteden yoksun oldukları için spekülasyonlara da maruz kalıyor. Blockchain teknolojisi ise dağıtılmış bilgiler sayesinde sadece finans değil lojistik ve benzeri sektörlerde de kullanılabiliyor. Yüksek veri güvenliği sunan bu teknoloji birçok sektörde kullanılabilme potansiyeline de sahip.

Bloomberg'in açıkladığı rakamlara göre Jack Ma, geçen yıl 4.8 milyar dolarlık serveti ile Asya'nın en zengin adamı olmuştu. Birçok alanda yatırımları bulunan Jack Ma'nın popüler mobil ödeme uygulaması AliPay 450 milyon kişi tarafından kullanılıyor.

Yorumlar
Uğur
Beyefendinin kendisi daha çok benziyor balona
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.