Buzullar eridi, iki ülkenin sınırı değişti

Eriyen bir buzulun İsviçre ve İtalya arasındaki sınırı değiştirmesi, arada kalan bir kulübenin hangi ülkeye ait olduğunu tartışmaya açtı.

Buzullar eridi, iki ülkenin sınırı değişti

İki ülke arasındaki sınır çizgisi, eriyen suyun dağın her iki tarafından bir ülkeye ya da diğerine akacağı nokta olan bir drenaj alanı boyunca uzanıyor. Theodul Buzulu'nun geri çekilmesi, havzanın 3.480 metrelik Testa Grigia zirvesinin yakınında ziyaretçiler için bir sığınak olan Rifugio Guide del Cervino'ya doğru süzüldüğü anlamına geliyor ve yavaş yavaş binanın altını süpürüyor.

Tesis 1984 yılında kayalık bir tepe üzerine inşa edildiğinde, 40 yatağı ve uzun ahşap masaları tamamen İtalya topraklarındaydı. Ama şimdi, yatakların çoğu ve restoran da dahil olmak üzere, kulübenin üçte ikisi teknik olarak güney İsviçre'de bulunuyor.

Konu, turizme dayalı bölgenin dünyanın en büyük kayak merkezlerinden birinin tepesinde yer alması ve birkaç metre öteye teleferik istasyonunun inşa edilmesi gibi önemli bir yeni gelişme ile gündeme geldi.

Kasım 2021'de Floransa'da bir anlaşma imzalandığı biliniyor, ancak sonuç ancak İsviçre hükümeti tarafından onaylandıktan sonra açıklanacak ve 2023'ten önce gerçekleşmeyecek.

İsviçre'nin ulusal harita ajansı Swisstopo'nun baş sınır yetkilisi Alain Wicht’in görevi, karayla çevrili İsviçre'nin Avusturya, Fransa, Almanya, İtalya ve Lihtenştayn ile 1.935 km’lik sınırındaki 7.000 sınır işaretçisine bakmayı içeriyor. Wicht, her iki tarafın da bir çözüm bulmak için taviz verdiği müzakerelere katıldı. İki taraf da kazanan çıkmasa bile en azından kimsenin kaybetmediği bir sonuç üzerinde anlaşıldığını söylemekle yetiniyor.