Çin Apple'a dava açtı! Kutudan neden şarj aletlerini çıkardın Apple!

Apple'a Çin'den kötü bir haber geldi. Çin, Apple ile şarj aletleri yüzünden davalık oldu. Detayları aktarıyoruz.

Çin Apple'a dava açtı! Kutudan neden şarj aletlerini çıkardın Apple!

Teknoloji devi Apple, Çin'de bir defa daha mahkemelik oldu. Akıllı telefonlarından şarj cihazlarını çıkartan Apple'dan  bu nedenle tazminat isteniyor. Kutudan çıkan kablonun diğer cihazlarla aynı güçlü performansı vermediği iddia edilenler arasında.

Apple da bu aralar davalarla uğraşan diğer firmalar kategorisinde yerini aldı. Hatırlarsanız firma en son Microsoft ile bulut depolama alanında rekabet halinde olduğundan dolayı yazılım devi ile davalık olmuştu. Gerçi bu sıralar hepimizin tanıdığı o meşhur firmalar sürekli davalık oluyorlar.

Geçenlerde de Facebook Giphy'i satın alma sürecindeki kuralları ihlal ettiği gerekçesi ile rekor bir cezaya çarptırılmıştı. Şimdi ise Apple kutusundan şarj cihazlarını çıkarttığı için davalık oldu.

Çin'den Apple'a bir dava daha!

Çin Apple'a dava açtı! Kutudan neden şarj aletlerini çıkardın Apple! - Resim : 1

Dünyanın en popüler akıllı telefon üreticilerinden olan Apple'a bir dava daha açılıyor. Bilindiği üzere şirket yeni iPhone modellerinde kutudan şarj cihazını ve kulaklığı çıkarmıştı. Apple'ın bu hamleyi yapmasının nedeni olarak atık üretimini azaltacağı yönündeki düşüncesiydi. Ancak Apple kullanıcıları bu düşünceye tepki göstermişti. Son olarak ise Çin Halk Cumhuriyeti'nde Apple bu düşünceden ötürü mahkemelik oldu.

iPhone 12 Pro Max satın alan bazı öğrenciler kutuda şarj cihazını göremeyince olayı mahkemeye taşıdılar. İddiaya göre kutudan çıkan USB-C girişli kablo piyasadaki diğer ürünlerle birlikte uyumlu çalışmıyor. Bu da Apple'ın yaptığı reklamların yanıltıcı olduğu düşüncesini ortaya çıkarıyor

Üniversite öğrencileri ayrıca Apple'dan şarj başlığı da talep etti. Mahkeme davada, masrafların ödenmesi ve 100 yuanlık (16 dolar) tazminat da istedi. Apple'ın mahkemede yaptığı savunmada, şarj başlığı olmadan telefon satışı yapan başka firmalarında olduğunu söyledi.

Apple buna benzer bir sebepten dolayı Brezilya'da da sorunlar yaşamıştı. Brezilyalı yetkililer bu sorundan dolayı Apple'a 2 milyon dolar ceza kesmişti. Fransa'da tüketici yasalarında yer alan bir maddeden dolayı Apple EarPods kulaklıklarını kutulara geri getirmişti.

Tüketicilere sunması gerekli olan şarj cihazlarını çıkartan bazı firmalar bu adımdan geri dönmüş ve kutularda şarj başlıklarına yer vermişti. Umarız Apple'da birgün şarj cihazlarını kutulara eklemeyi ihmal etmez.