Güncel

Döviz hesaplarının TL mevduata dönüşüm şartlarında yeni değişiklik

Döviz hesaplarının TL mevduata dönüşüm şartlarında yeni bir değişiklik yapıldı. Şirket ve kurumlar da artık döviz hesabını TL mevduata dönüştürebilecek. İşte tüm detaylar.

Döviz hesaplarının TL mevduata dönüşüm şartlarında yeni değişiklik

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 20 Aralık 2021 tarihinde kur korumalı TL mevduat sistemini açıklamıştı. Yeni sistemin açıklanmasıyla TL değer kazanmış dolar kuru da kontrol altına alınmıştı. Henüz hayatımıza yeni giren bu sistem hakkında şimdi bir yenilik yapıldı.

Buna göre döviz kurundan TL mevduata geçerken yurt içinde yerleşik tüzel kişilerin de  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) desteklerinden faydalanabileceği açıklandı.


Döviz hesaplarının TL mevduata dönüşüm şartlarında yeni değişiklik

döviz

Resmi gazetede TCMB'nin tüzel kişilerin döviz ve altın varlıklarının TL mevduat ve katılma hesaplarına dönüşümünün desteklenmesi hakkındaki değişiklik yayınlandı.

Yayınlanan tebliğler ile yurt içi yerleşik gerçek kişilerin yanı sıra tüzel kişilerin de artık yeni sistemden yararlanabileceği ortaya çıktı. Yani döviz ya da altın cinsinden mevduatlarının Türk lirası vadeli mevduat ve katılma hesaplarına dönüşmesi halinde mevduat ve katılım fonu sahiplerine sağlanacak desteklerden faydalanması mü mümkün olacak. Tüzel kişi için "Bankalar ve Merkez Bankasınca belirlenen diğer mali kuruluşlar hariç olmak üzere Türkiye'de kanuni yerleşim yeri bulunan tüzel kişiler" ifadeleri kullanıldı.

Kur korumalı mevduat sistemine ise ilginin arttığı duyuruldu. Dolar yeni sistemin açıklanmasının ardından 10,5 seviyelerine kadar gerilemişken şimdilerde ise 13,8 seviyesinde işlem görmeye devam ediyor. Merkez Bankası faiz kararı ve FED kararları da önemli gelişmeler olacaktır.

Yorumlar
Bahadir Hamamcıoğlu
Yurt içinde TL ye değer kazandırmak. Ya yurt dışında TL nin değeri nedir? Asgari ücreti yükseltiler ama herşey e zam geliyor. Emekliye zam yapılıyor ama zamlar yüzünden yine yetmiyor. Maaşlar a zam yapılıyor bunu görenler hemen zam yapılıyor. Yani maaş a zam yapılacağını duyan hemen zam yapılıyor.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.