Dünyanın en hızlı bilgisayarı açıklandı!

Çin, 2 yıldırım hızında süper bilgisayarla ABD ve diğer rakiplerinin tozunu attırdı. Zuchongchi 2.1 diğer tüm süper bilgisayarlardan 10 milyon kat daha hızlı çalışıyor.

Dünyanın en hızlı bilgisayarı açıklandı!

Dünyanın dört bir yanındaki ülkeler, en güçlü bilgisayarları elde etme yarışında öne geçmek için var güçleri ile yeni süper bilgisayarlar üzerinde çalışıyorlar. Bu bağlamda kuantum hesaplama alanı da sıçramalar içerisinde büyüyor ve ABD ile Çin gibi ülkeler, en güçlü kuantum süper bilgisayarlara sahip olmak için kıyasıya yarışıyorlar.

Gelen son haberlere göre Çin, ABD de dahil olmak üzere rekabeti toz içinde bırakacağı iki yeni güçlü süper bilgisayarla rakiplerine karşı büyük bir avantaj elde etmeyi başardı. Çin iki yeni süper kuantum bilgisayarını tanıttı.

Dünyanın En Hızlı Bilgisayarı!

Dünyanın en hızlı bilgisayarı açıklandı! - Resim : 1

İki yeni süper bilgisayar, Zuchongzhi 2.1 ve Jiuzhang 2.0, Çin'in rakiplerinin üzerine geçmesini sağladı. Böylece Çin, en güçlü kuantum bilgisayarları inşa etme yarışında kuantum avantajı elde etmeyi başardı. Bu bilgisayarlar, bir, sıfır ve bir ile bir ve sıfırı aynı anda temsil edebilecek kuantum bitlerini kullanarak, bir ve sıfırları değiştirmedikleri için geleneksel bilgisayarlardan farklı olarak bu unvana sahip oldular.

Bu kuantum bilgisayarlar Çin Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (USTC) araştırmacıları tarafından üretildi. Bu iki süper bilgisayar ülkenin kuantum hesaplama ve fotonik kuantum hesaplamada, süper iletkenlikte avantaj elde etmesine yardımcı olacaklar.

Yeni kuantum süper bilgisayarlarından ilki olan Zuchongchi 2.1, 66 kübit programlanabilir bir süper iletken kuantum bilgisayar. Dünyanın en hızlı süper bilgisayarının 10 milyon katı hızda çalışırken, Google'ın Sycamore süper bilgisayarının kaldırabileceğinden yüz kat daha karmaşık hesaplamalar yapabildiği bildirildi. Bu nedenle Zuchongchi 2.1'in dünyanın en hızlı kuantum bilgisayarı konumunu sağlam bir şekilde devraldı.