Güncel

Dünya'ya çok benzeyen bir gezegen keşfedildi! Büyüklüğü ise...

Dünyamıza göreceli olarak yakın, neredeyse tamamı suyla kaplı bir ötegezegen keşfedildi. Keşfedilen gezen dünyaya benzemesiyle dikkat çekti. Keşfedilen gezegen Dünya'dan yaklaşık yüzde 70 daha büyük olduğu öğrenildi.

Dünya'ya çok benzeyen bir gezegen keşfedildi! Büyüklüğü ise...

Uluslararası bir astronom ekibi, çok ilginç bir ötegezegenin keşfini duyurdu. Dünya TOI-1452 b olarak adlandırılıyor ve Dünya'dan sadece 100 ışık yılı uzaklıktaki bir ikili sistemde küçük bir yıldızın yörüngesinde dönüyor. Gezegen, Dünya'dan biraz daha büyük ve ağır görünüyor, ancak yüzeyinin suyla kaplı olduğu düşünülüyor.

Yüzde 30'u sudan oluşuyor

The Astrophysical Journal'da bildirildiği üzere, ekip gezegenin yüzde 30'unun sudan oluştuğunu tahmin ediyor. Bu oran, Dünya’da bulunan orana göre oldukça büyük. Gezegen, cüce yıldızının yörüngesini 11 günde tamamlıyor ve bu da suyun sıvı, donmuş ve buhar halinde bulunmasının beklendiği yaşanabilir bölgede olmasını sağlıyor. Eğer bu araştırmanın tahminleri doğruysa, bu gezegen muhtemelen kalın bir okyanusla kaplı olacaktır.

Dünya'dan %70 daha büyük

İlk gözlemler NASA'nın gezegen avcısı teleskobu TESS tarafından yapıldı. Gözlemevi, bu ikili sistemdeki yıldızlardan birinin yörüngesinde dönen ve Dünya'dan yaklaşık yüzde 70 daha büyük bir aday nesne bildirdi. Takip eden gözlemler, ekibin gezegenin nasıl olabileceğini çözmesine imkan tanıdı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.