Güncel

Egzoz gazı emisyon ölçümünde yeni dönem

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, yaptığı açıklamalarda egzoz gazı emisyon ölçümlerinde yeni ölçüm sistemini devreye sokacaklarını duyurdu. İşte detaylar.

Egzoz gazı emisyon ölçümünde yeni dönem

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, egzoz gazı emisyon denetimlerinde yaşanan sıkıntıları yürürlüğe girecek yeni projelerle ortadan kaldırmayı hedeflediklerini açıkladı.

Egzoz gazı emisyon ölçümünde yeni dönem

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, şehirlerde meydana gelen hava kirliliğine dikkat çekerek, araç sayılarında yaşanan artışla birlikte kirliliğe neden olan en önemli etmenlerden egzoz gazı kirliliğini azaltmayı hedeflediklerini açıkladı. Bu konuyla ilgili olarak araçların egzoz gazı emisyon oranlarını denetlemeyi kolaylaştıracak yeni sistem hakkında da bilgiler aktaran Kurum, uygulamaya koyacakları “Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Takip Sistemi” ile birlikte emisyon oranları denetimlerinin çok daha kolay ve hızlı yapılacağını belirtti. Özellikle ses kirliliğine yol açan ve halkın çok şikayetçi olduğu konulardan biri olan modifiye amaçlı egzoz değişiklikleri hakkında da değerlendirmelerde bulunan Bakan, üreticilerin araçları üretirken egzoz gazı kirliliği ve gürültüyü azaltan sistemleri araçlara eklediklerini ve araçların piyasaya bu şekilde sunulduğunu ancak kullanıcıların keyfi olarak bu sistemlere müdahale ettiklerini belirtti. Kurum, getirilecek yeni düzenlemeler ile hava ve ses kirliliğini azaltacak teknolojik sistemlerin araçlardan keyfi olarak çıkartılmasının önüne geçileceğini ifade etti.

Bakan Kurum, yeni dönemde uygulamaya geçirilecek sisteme uygun davranılmadığında ağır yaptırımların uygulanacağını belirtti. Özellikle ölçümlerin yapıldığı istasyon sahipleri ve çalışan personeli yakından ilgilendiren konularla ilgili olarak Kurum yaptığı açıklamalarda, araçlarda yapılan ölçümlerin teknik usul ve esaslara uygun olarak yapılmadığı tespit edilen istasyon sahipleri ve çalışan personele ağır yaptırımlar uygulanacağını, usulsüzlük yapıldığı tespit edilen istasyonların kapatılacağını, personellerinin başka bir istasyonda çalıştırılmasının engelleneceğini ve personellere idari para cezalarının uygulanacağını ifade etti.

Emisyon ölçümü yaptırmayanlar tespit edilecek

Bakan Kurum yeni uygulanacak sistemde emisyon değerleri ölçümleriyle ilgili olarak, egzoz denetimleri sırasında trafikte seyir halinde olan bütün araçların tek tek durdurulmayacağını, emisyon ölçümü yapılmayan araçların tespit edilerek durdurulmasına yönelik bir çalışma yürüttüklerini belirtti. Bakan ayrıca bu uygulamanın ilk olarak Ankara’da uygulanacağını, bu uygulama sayesinde il müdürlüğüne ait egzoz gazı emisyon ölçüm aracında yer alan sisteme Araç Plaka Tanıma Sistemi yerleştirileceğini ve araçlara ait tutanakların sistem üzerinden elektronik olarak alınabileceğini belirtti.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.