Güncel

Elektrik faturaları düzenlemesi yürürlüğe girdi!

Dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan elektrik faturaları ile ilgili düzenleme bugün Resmi Gazete'de yayınlandı. İşte tüm detaylar.

Elektrik faturaları düzenlemesi yürürlüğe girdi!

Yeni yılla birlikte elektrik kullanımına yapılan zam herkesin dilindeydi. Vatandaş elektrik faturalarına yapılan zama  karşı tepki gösterince yeni bir düzenleme getirildi. Dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan elektrik faturaları düzenlemesi bugün Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yapılan düzenlemeyle ilk kademe tüketim sınırı, 150 kWh'den 210 kWh'ye getirildi. Yeni düzenlemeye göre artık 329 TL olan 210 kWh'lik fatura 287 TL şeklinde fiyatlandırılacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün akşam yaptığı açıklamada 150 kWh'den 210 kWh'ye çıkarılacağını duyurmuştu. Bugün yeni elektrik faturası sistemi yürürlüğe girdi.

Elektrik faturaları düzenlemesi yürürlüğe girdi!

elektrik

Enerji Piyasa Düzenleme Kurulu’nun kurul kararı Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, "Enerji Piyasa Düzenleme Kurulu'nun 31/01/2022 tarihli toplantısında; 31/12/2021 tarihli ve 10707 sayılı Kurul Kararı ile mesken alçak gerilim tek zamanlı abone grubu için faturaya esas günlük ortalama 5 kWh olarak belirlenen tüketim miktarının, 1/02/2022 tarihinden itibaren düzenlenecek faturalar için günlük ortalama 7 kWh olarak güncellenmesine karar verildiği" belirtildi.

Elektrik faturalarıyla ilgili düzenleme vatandaş için tatmin edici olacak mı göreceğiz. Zira elektrik faturaları o kadar yüksek geliyordu ki tekeller ve bakkallar artık dondurucu kullanmayı bırakmıştı. Kasaplar dahi bu durum zorluk yaşadıklarını belirtmişlerdi. Bu sebeple düzenlemenin gelmesi özellikle küçük esnafın rahat bir nefes almasına yardımcı olabilir.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.