Elon Musk'tan Twitter'a sert çıkış!

Twitter ve Elon Musk arasındaki ipler geriliyor. Elon Musk'ın Twitter üzerinde kendi bot kontrollerini yapmayı talep etmesinin ardından iki taraf problem yaşamaya başladı. İşte detaylar.

Elon Musk'tan Twitter'a sert çıkış!

Elon Musk'ın Twitter'ı satın alması konusu bir süredir gündemde. Musk ve ekibi Twitter üzerindeki sahte hesapların (botların) oranını tahmin etmeye çalışırken anlaşma askıya alındı. Ancak Musk ve ekibinin bot hesaplar üzerinde çalışması için şirketten ek verilere erişmeleri gerekiyor. Görünüşe göre Twitter ise bu bilgileri vermeyi reddediyor.

Şimdi Musk anlaşmadan çekilmekle tehdit ediyor. SEC'e yazılan bir mektupta, Musk'ın avukatı Mike Ringler, “Bu, Twitter'ın birleşme anlaşması kapsamındaki yükümlülüklerinin açık bir maddi ihlalidir ve Bay Musk, işlemi tamamlamama hakkı ve birleşme sözleşmesini feshedebilir” ifadeleri yer aldı.

Elon Musk'tan Twitter'a sert çıkış!

elon musk ve twitter

Elon Musk Twitter üzerinde ciddi bir hakimiyete sahip. Şimdi Musk platformu satın alarak bu hakimiyeti daha da artırmayı hedefliyor. Bunun için bot hesaplar üzerinde kendi araştırmasını yapmayı talep eden Musk'ın o zamandan beri Twitter ile problemler yaşadığı belirtildi.  Mektuba göre, "Bu noktada Bay Musk, Twitter'ın birleşme anlaşması kapsamındaki yükümlülüklerine uymayı şeffaf bir şekilde reddettiğine inanıyor." 

Twitter'ın metodolojisi ve test sonuçları, yalnızca Twitter'ın kendisinde bulunan dahili verilere dayanmakta. Bu veriler olmadan, bot hesaplarının yüzdesinin doğru bir şekilde tahmin edilmesi imkansız. Dolayısıyla platformun Musk ile bazı verileri paylaşması gerekiyor. Ancak görünüşe göre Twitter bunu yapmaya yanaşmıyor. Twitter gerçekten Musk tarafından satın alınacak mı bekleyip göreceğiz.