Facebook Meta "Performansı düşük" işten kaytaran personellerini kovuyor!

Dünya'da yeni bir akım çıktığı zaman genelde hemen meşhur olur ve herkes tarafından yapılmaya başlanır. Teknoloji şirketleri içinde işten çıkartmalar resmen bir akıma dönmüş durumda. Tesla ile başlayan bu akıma birçok firma ayak uyduruyor gibi görünüyor.

Facebook Meta "Performansı düşük" işten kaytaran personellerini kovuyor!

Meta çalışanlarının %10'unun işini kaybetmesine neden olabilecek yeni bir işten çıkarmalara kendilerini hazırlaması gerekiyor. Bu iddia, CEO Mark Zuckerberg'in çalışanları "acımasız önceliklendirme" ve "değiştirilmiş performans standartları" getirdiğini söylemesinden ve uyarmasından birkaç hafta sonra geldi.

Insider'e göre, Meta'nın insan kaynakları şefi Lori Goler'in personele şirketin "artan yoğunluk" ile çalışmaya başladığını ve düşük performans gösterenleri şirketten kovmayı planladığını bildiren bir not gönderdiğini bildirdi. Not ayrıca yöneticilere yüksek performanslı ekipler oluşturmalarını, buna acımasızca öncelik vermelerini ve ekiplerle eşzamanlı ve eşzamansız zamandan en iyi şekilde yararlanmalarını söylüyor.

Facebook Meta işten kaytaranları kovuyor

Rapora göre, yöneticiler arasındaki konuşmalar hakkında bilgisi olan bir kişi, Facebook'un ebeveyn çalışanlarının %10'una kadarının bu yıl işini kaybedebileceğini söyledi. Başka bir kişi ise, şirketin kısa süre önce kendilerine kovmak yerine işten çıkarılmayı kabul ettikleri bir "ayrılma teklifi" verildiğini söylüyor.

Facebook Meta işten çıkarımlara başlıyor!

Bu haber tamamen şaşırtıcı değil. Zuckerberg, çalışanlarla bir soru-cevap sırasında şirketin düşük performans gösterenleri sıkıştırmayı planladığını sadece birkaç hafta önce açıklamıştı. CEO, "...bazılarınız burasının sizin için uygun bir yer olmadığına karar verebilir ve bu kendi kendine seçim benim için sorun değil" demişti. Bu arada şirketin mühendislik başkanı, kısa süre önce yöneticilere düşük ve "yetersiz" performans gösterenleri incelemeleri ve performans planlarına yerleştirmelerini söyledi.

Meta ayrıca, 2022'de işe alım sayısını yavaşlatmayı ve şirkete gelen yeni çalışan sayısını 10.000 olan orijinal hedeften 6.000 ila 7.000'e düşürmeyi planladığını açıkladı. Facebook/Meta, pandemi sırasında ekstra taleple başa çıkmak için işe alımlarını hızlandırırken, personelin hedefleri karşılama konusunda daha rahat olmasına izin vermişti.

Pek çok insan ofise döndü ancak dünya ekonomik bir gerilemeyle uğraştığı için bu yıl her şey çok değişebilir. Google, Microsoft, Seagate, SnapTwitter ve Corsair'in "makroekonomik kriz rüzgarlarından" etkilendiğini ve bu duruma karşı olarak işten çıkarma ile tepki verdiğini görmüştük. Daha fazla şirketin ileride şüphesiz aynı yolu izlemesi bekleniyor.