Güncel

FBI'nın yüz tanıma teknolojisi Türkiye'de!

Emniyet Müdürlüğü, Amerikan Federal Soruşturma Bürosu FBI'nın da kullandığı özel bir kimlik tanıma sistemini Türkiye'ye getirdi.

FBI'nın yüz tanıma teknolojisi Türkiye'de!

İstanbul Emniyet Müdürlüğü, suçlularla mücadelede tüm teknolojik imkânları kullanıyor. Şimdi de Emniyet Müdürlüğü, Amerikan Federal Soruşturma Bürosu FBI'nın da kullandığı özel bir kimlik tanıma sistemini Türkiye'ye getirdi.

'Eagle Eye', yani Kartal Gözü adlı yüz tanıma sistemi, ABD'nin yanı sıra İngiltere'nin de kullanılıyor. Şimdi bu sistem İstanbul'da kullanılacak. Toplamda 1.5 milyon Euro'ya mal olan sistem ile şimdiye kadar özellikle sahte pasaportlarla ABD'ye girmeye çalışan birçok El Kaideli'nin yakalandığı söylendi.

1355662376_090912tile5.jpg

Bir bilgisayar yazılımı sisteme göre, aranan kişilerin resimleri ve parmak izleri veri tabanına giriliyor ve İstanbul'un 1500 noktasındaki MOBESE kamerasıyla uyumlu hale getirilen yazılım sayesinde aranan şahıslar MOBESE kameraları tarafından anında tespit edilebiliyor.

ABD ve İngiltere gibi ülkelerde havaalanları, metro istasyonları ve büyük meydanlarda kullanılan sistem, İstanbul'da şu anda deneme amaçlı olarak belli yerlerde kullanılacak.  5 bin MOBESE kamerası bulunan İstanbul genelinde eğer kamera sayısı çoğalırsa maliyette artacak. Şu anda İstanbul Emniyet Müdürlüğü binası, havaalanları ve metro istasyonlarında denenen sistem, kapalı alanlarda yüzde 90 oranda kimlik tanıma imkânı sağlıyor. Açık alanlarda güneş, yağmur, sis gibi doğal etkenlere bağlı olarak başarı oranı yüzde 60'a kadar düşebiliyor.

Yorumlar
bilent gul
parasini biz oduyoruz. hizmetten amerika faydalaniyor. amerikanin guvenlogini saglamak icin enayilik yapiyoruz
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.