Google, Android tablet kullananları ilgilendiren gelişmeyi duyurdu!

Google Android uygulamalarını tabletlerde daha kullanışlı olması için optimize edeceklerini açıkladı. Firmanın tabletlerde kullanımı kolaylaştıracak yeni değişiklikleri ve detayları bu haberimizde bulabilirsiniz.

Google, Android tablet kullananları ilgilendiren gelişmeyi duyurdu!

Google'ın Android 12L biçimindeki özel tablet sürümü, şirketin Android tabletlere bir şans daha vermeye hazır olduğunu gösteren cinsten bir revizyon alacak. Google, kendi uygulamalarını daha büyük ekranlı tabletler için optimize etme taahhüdüne sadık kalarak, Workspace uygulamaları adına yakında yapılacak olan çoklu görev geliştirmelerini duyurdu.

Google üretkenlik uygulamaları tabletler için aslında birtakım eksikliklere sahipti. Bu nedenle Google, Workspace uygulamalarına sürükle ve bırak desteği ekleyerek Android tabletlerde ve katlanabilir cihazlarda bu deneyimi eklemeye ve geliştirmeye odaklanacak.

Google tabletlerde daha verimli olacak

Google'ın blog gönderisinde yer alan bilgilere göre, metin ve resimler gibi içeriğin artık Chrome veya E-Tablolar gibi uygulamalardan mevcut bir belgeye veya e-tabloya sürüklenip bırakılabileceği belirtiliyor. Kullanıcılar ayrıca Drive uygulamasına sürükle ve bırak yöntemiyle dosya yükleyebilir ve bunları Google'ın not alma uygulaması Keep'e sürüklerken Drive dosyalarına da bağlantılar ekleyebilecekler. Bu arada, kullanıcıların notlardan görüntüleri sürüklemesine ve başka bir uygulamaya eklemesine/yüklemesine de izin verilecek.

Google, Android tablet kullananları ilgilendiren gelişmeyi duyurdu! - Resim : 1

Google tabletlere getireceği sürükle bırak özelliğinin görüntüleri

Ayrıca, Google Drive güncellemeleri, daha iyi çoklu görevler için iki Drive penceresi açan yeni bir yan yana pencere düzeni içerecek. Bu özelliğe, bir dosyanın yanındaki üç noktalı menüye dokunarak ve 'Yeni pencerede aç' seçeneğini seçerek erişilebilir olacak.

Bu tür işlevleri masaüstü bilgisayarlarda hafife alsak da Google'ın büyük ekranlı Android cihazlar için üretkenlik uygulamalarına bu şekilde temel çoklu görev özelliklerini eklemesi, şirketin Android tabletlerin yeniden ciddiye alınmasını istediğini açıkça belirtmekte.

Son olarak Google, Workspace uygulamalarının kesme, kopyalama, yapıştırma, geri alma ve yineleme gibi işlemler için klavye kısayolu desteği alacağını da açıkladı. Klavye eki olan tablet kullanıcıları için bu özellik, zamandan tasarruf etmeye ve Google uygulamalarında daha hızlı ve daha kolay gezinmeye yardımcı olacak. Bu güncellemelerin, önümüzdeki haftalarda Google Workspace ve Kişisel hesap kullanıcıları için ulaşması bekleniyor.