Güncel

Google Füreya Koral'ı unutmadı

İlk Türk profesyonel kadın seramik sanatçısı Füreya Koral 108. yaş gününde arama motoru Google tarafından Doodle ile ana sayfaya taşındı.


Özel günlerde ve ünlü isimlerin doğum günlerinde ana sayfasındaki Doodle (logosunu) değiştiren Google, 12 Haziran 2018 tarihinde de benzer bir adım attı. Türkiye'nin ilk profesyonel kadın seramik sanatçısı olan Füreya Koral'ı anasayfasına Doodle olarak taşıyan Google, sanıtçının 108. yaş gününü unutmadı. Doodle tasarımına tıklayan kullanıcılar, Füreya Koral'a ilişkin tüm haberleri tek bir sayfadan görüntüleyebiliyor.

Füreya Koral kimdir?

12 Haziran 1910 tarihinde İstanbul'da dünyaya gelen Füreya Koral, 1927'de Notre Dame de Sion Kız Lisesi'nden mezun oldu.  1947'de Lozan'da seramik çalışmalarına başladı. Ardından tanınmış Fransız seramikçi Serré'nin desteği ile, Paris'te özel bir seramik atölyesinde çalışmalarını sürdürdü. İlk seramik ve taşbaskı sergisini 1951'de Paris'te açtı. Aynı yıl yurda döndü, Maya galerisinde yapıtlarını sergiledi. Yurt içi ve yurt dışındaki çeşitli sergilere katıldı, ödüller aldı. Füreya Koral, 26 Ağustos 1997’de 87 yaşında İstanbul'da öldü.

Füreya Koral eserleri

Füreya Koral, soyuttan gerçeküstüne uzanan ve zaman zaman yerelliğe ağırlık veren bir anlatım çeşitliliği içinde seramik panolar, üç boyutlu yapıtlar, vazo, tabak gibi günlük yaşamda kullanılacak ürünler gerçekleştirmiştir. Özellikle çinicilik konusundaki bilgisi ve yetkin işçiliği yapıtlarında Doğu ve Batı sanatını başarılı bir biçimde birleştirilmesine olanak vermiştir.

Özellikle duvar dekorasyonu, pano ve şömine üstüne çalışmalar yaptı, 1960 yılında da Ankara'daki bir otel için büyük bir pano yaptı. Sanatçının diğer eserleri arasında, 1963 yılında Ankara'da Ulus Çarşısı'na, İstanbul Manifaturacılar Çarşısı'na, 1966 yılında İstanbul'da Ziraat Bankası'na, 1969 yılında İstanbul Divan Oteli'ne yaptığı panolar sayılabilir.

1951’den günümüze kadar yurt içinde ve dışında 32 sergi açtı. Eserleri Paris'teki Salon d'Octobre, Meksiko'daki Modern Sanat Müzesi, Prag'da Napstkovo Müzeum, Washington'da Smitshonian Institute ve Türkiye'nin çeşitli yerlerindeki galerilerde sergilendi.

Önemli eserleri

  • Marmara Oteli lobisinde duvar panosu, 1960,
  • Ankara Ulus Çarşısı'nda duvar panoları, 1962,
  • Ankara Tam Sigorta Binası'nda duvar panoları, 1969,
  • Manifaturacılar Çarşısı'nda duvar panosu, Unkapanı/İstanbul, 1969,
  • Divan Pastanesi'nde duvar panosu, Taksim/İstanbul.
  • Hacettepe Üniversitesi Dış Hekimliği Fakültesi'ndeki duvar panosu, Ankara, 1965
  • Arts Hotel Istanbul'da bulunan duvar çinileri, İstanbul 2015
Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.