Güncel

Google'dan Avrupa Birliği kararına sert yanıt!

Google, Avrupa Birliği'nin aldığı telif hakkı kararına karşılık olarak sert bir yanıt vermeye hazırlanıyor. İşte detaylar!


Google, Avrupa Birliği'nin Telif Hakları Yönetmeliği kararına karşılık olarak haber servisini Avrupa ülkelerinden geri çekebilir. Eğer yasa kabul edilirse, Facebook dahil olmak üzere tüm internet platformları, sundukları haber sonuçlarında alıntı yaptıkları tüm dağıtımcılara belirli bir ücret ödemek zorunda kalacak. Haliyle bu durum birçok kullanıcıyı olumsuz etkileyecek.

Google'dan Avrupa Birliği kararına sert yanıt!

Buna ek olarak tüm müzik ve video gibi içeriklerin de telif hakları kanununa aykırı olmayan bir şekilde yayınlanmasına karşılık olarak bir yasa da sunuldu.

Google'dan Jennifer Bernal, Avrupa Birliği'nin bu sert yaptırımına karşılık olarak bazı servislerinin Avrupa'dan çekilebileceği konusuna açıklık getirdi. Google haber servisinden herhangi bir kazanç sağlamıyor, ortada bir zarar tablosu görmemiz imkansız kısacası. Henüz bu yasa onay almış değil. AB yetkililerine göre iki ay içerisinde bu konuda bir anlaşmaya varılabilir.

Konseyden konu hakkında; "Konsey, konu hakkında güçlü bir dayanağa sahip bir karar vermek için daha fazla zamana ihtiyaç duyuyor." açıklamasında bulundu.

Google, yakın zamanda yerel dağıtımcıları desteklemek için birçok karar aldı. Bu kararlardan biri sayesinde kurulan Newspack sayesinde birçok yerel haber servisi, içeriklerini paylaşabilecekleri bir platforma kavuşmuşlardı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.