Grönland köpekbalığı, hiç olmayacak bir yerde ortaya çıktı

Soğuk sularda yaşadığı bilinen dev Grönland köpekbalıklarından biri, hiç beklenmeyen ve hiç olmaması gereken bir yerde ortaya çıkarak tüm dünyayı şaşırttı.

Grönland köpekbalığı, hiç olmayacak bir yerde ortaya çıktı

Kuzey Kutbu'na özgü bir köpekbalığı türü olan Grönland köpekbalığı, ilk kez Karayipler'de görüntülendi. Bilim insanları, hayvanın soğuk denizlerden bu kadar uzakta bulunmasının nedenlerini araştırıyor.

Kuzey Kutbu‘na özgü bir tür olan ve soğuk sularda yaşayan Grönland köpekbalığı ilk kez Karayipler‘deki Belize set resifi yakınında tespit edildi. Bilim insanları, Kuzey Kutbu’na özgü tür olan hayvanın yaşadığı soğuk denizlerin binlerce mil güneyinde ne yaptığını anlamaya çalışıyor.

Kuzey Kutbu’ndan uzak olmasına rağmen, Karayiplerin derin denizi de çok soğuk ve görünüşe göre bu hayvanlar için fazlasıyla uygun. Uzmanlar, Grönland köpekbalıkları da dahil olmak üzere “sleeper shark” denilen türün dünyanın dört bir yanındaki derin denizlerde yaşayabileceğini söylüyor. Ancak bunun gibi manzaralar sık görülmüyor.

Florida Uluslararası Üniversitesi ve Belize Balıkçılık Bölümü‘nden araştırmacıların, dünyanın en uzun ikinci set resifi olan Belize’nin yakınlarında araştırma mekanizmalarına takılan Grönland köpek bağlığının resif yakınlarında yüzdüğü belirtildi. Bu tür bir hayvan, Batı Karayip sularında ilk kez görülüyor.

Dünyayı dolaşıyor olabilirler

Araştırmayı yürüten ekipten Devanshi Kasana, söz konusu keşfin, bu tür köpekbalıklarının potansiyel olarak dünya okyanuslarını kutuptan Ekvator‘a kadar dolaştığına işaret edebileceğini belirten Kasana, ancak bu köpekbalıklarının tropikal suların çok derinlerinde kaldıklarının tahmin edildiğini söyledi.