Klimaları 27 derecenin altında kullanmak artık yasak!

Avrupa ülkeleri, enerji krizine karşı klima kullanımını hedef aldı. Bazı ülkelerde klimaların 27 derece altına ayarlanması yasaklandı.

Klimaları 27 derecenin altında kullanmak artık yasak!

Avrupa, kavurucu sıcaklarla ve hızla yükselen enerji fiyatları ile aynı anda boğuşmak zorunda kaldığı, zor bir dönemden geçiyor. Bu zorluklar, hükümetleri bazı ilginç kararlar almaya itiyor. Örneğin İspanya hükümeti, vatandaşlarına klima kullanımı konusunda getirdiği yaptırımlarla gündemde.

Geçtiğimiz günlerde devlet gazetesinde yayınlanan ve önümüzdeki hafta yürürlüğe girmesi planlanan bir kararname, halka açık yerlerde klimanın 27 santigrat dereceye ayarlanmasını ve bu mekanların kapılarının tasarruf için kapalı kalmasını zorunlu kılıyor.

Bu halka açık yerler arasında ofisler, mağazalar, barlar, tiyatrolar, havaalanları ve tren istasyonları bulunuyor. Kararname, tüm İspanyol hanelerine bir öneri olarak da yayınlanacak. Kurallar ayrıca kışın 19 santigrat derece veya altında ısıtmayı korumayı içeriyor ve en azından Kasım 2023'e kadar geçerli olacağı söyleniyor.

Ülkenin acilen enerji tasarrufu yapması gerektiğini söyleyen İspanya Başbakanı Pedro Sánchez, daha da ileri giderek ofis çalışanlarını yapay yardım olmadan serin kalmaya teşvik ediyor. Ve bunun için çalışanların kravat takmamasını öneriyor.

Birçok ülkede bu tür yasaklar mevcut

Aslında bu tip yaptırımları ilk kez İspanya’da görmüyoruz. The Guardian'da yer alan bir habere göre, Yunanistan ve İtalya geçen ay kamu binalarını soğuturken enerji kullanımını benzer şekilde kısıtlamak için klimanın 27 santigrat derece veya daha yüksek bir sıcaklığa ayarlanmasını gerektiren önlemler açıkladılar. Fransa, halka açık binaların termostatlarının yazın daha yüksek ve kışın daha düşük ayarlamasını emretti ve kapılarını açık bırakırlarsa klimalı işletmelere 750 Euro ceza kesileceğini duyurdu. Almanya'nın Hanover şehri, hastaneler ve okullar dışında her yerde mobil klima üniteleri ve fanlı ısıtıcıların kullanımını yasakladı.