Güncel

Huawei kullanıcıları Xiaomi ve Oppo'ya kaydı!

Huawei'nin Çin pazarındaki payı bir yıldan kısa bir sürede yarıya inerken, Xiaomi ve Oppo'nun pazar payları arttı.

Huawei kullanıcıları Xiaomi ve Oppo'ya kaydı!

Geçtiğim yıl ABD'den ambargo yiyen Huawei'in, Google hizmetlerini (YouTube, haritalar, fotoğraflar ve en önemlisi Android işletim sistemi) kullanmasına yasak gelmiş, Huawei de kendi işletim sistemi ve hizmetlerini geliştirme yönünde adımlar atmıştı.

Huawei, Google hizmetlerinin kesilmesinden beri batı pazarında hacim kaybederken, Çin pazarında değerini koruyordu. Son verilere Huawei'in batıdaki hacim kaybı, Çin pazarına da sıçramış gibi görünüyor.

Huawei, artık Çin'in en büyüğü değil:

Dünyanın en büyük pazarı olan Çin'de Huawei tam olarak bir lider konumundaydı. 2020'nin ilk çeyreğinde Çin'deki pazar payı %30'un üzerinde olan Huawei'nin, ikinci çeyrekte ise pazar payı %16 seviyelerine geriledi. Aynı zamanda Huawei'in geçtiğimiz sene telefon satışlarında Samsung'u geçerek büyük bir başarı elde ettiğini de hatırlatalım.

ABD'nin ticari ambargosundan sonra Huawei, anavatanında gözlerden düşüyor gibi görünüyor zira yaptırımlar devreye girdiğinden beri Huawei, TSMC'den ve diğer tedarikçilerden çip alabilmiş değil.

Donald Trump'ın yürürlüğe soktuğu Huawei ambargosunda gözler Joe Biden yönetimine çevrilmiş durumda. Biden yönetimi iyimser bir tavır sergilemediği sürece Huawei, telefon pazarında gün geçtikçe kan kaybetmeye devam edecek gibi görünüyor.

Çinli kardeşler birbiriyle savaşıyor:

Aslında bu ambargodan Hauwei'in rakipleri faydalanıyor demek pek de yanlış olmaz çünkü Oppo, Vivo ve Xiaomi, Huawei'in pazar payını bölüşüyor. 

Çin'in en büyük 5 akıllı telefon markası

Tabloda da görüldüğü gibi Huawei,2020'nin ikinci çeyreğinden beri hızlı bir ivme kaybederken, Oppo, Vivo ve Xiaomi daha fazla satılıyor. Bütün bunlara rağmen Huawei, halen daha en çok pazar payına sahip üçüncü telefon markası olmayı başarıyor.

Peki siz bu konuda ne düşünüyorsunuz ? Sizce Huawei eski gücünü geri kazanabilecek mi ? Yorumlarda görüşlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Yorumlar
Bahadir Ömer Hamamcioglu1967
Oppo k9 (5G)veya oppo reno 5 (5G)
Cevapla
ALEYNABABA42
Yemeyince direkt ambargo klasik amerikan hareketi.
Cevapla
💎G@kko💎
Abem kaysa nolacak hepsi Çinli toplama marka heç sevmim Çinli ürünleri
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.