Güncel

Hükümetten şok çağrı! "Xiaomi Telefonlarınızı Çöpe Atın"

Litvanya Savunma Bakanlığı, Çin'de üretilen telefonlarda yerleşik sansür yetenekleri olduğunu ileri sürüyor. İşte detaylar.

Hükümetten şok çağrı! "Xiaomi Telefonlarınızı Çöpe Atın"

Çin cep telefonlarının yerleşik Sansür yeteneğine sahip olduğu iddiası Litvanya hükümetine yankı uyandırdı. Litvanya Savunma Bakanlığı tüketicileri uyardı. Bakanlık konuyla ilgili yaptığı açıklamada Bakanlık yaptığı açıklamada Çin cep telefonlarını satın almaktan mümkün olduğunca kaçınılması gerektiğini bildirdi. Hatta daha da ileri giderek kullanıcıların sahip olduğu Çin telefonlarını çöpe atmaları yönünde tavsiye verdi.

Litvanya Siber Güvenlik Kurumu, Çinli teknoloji devi Xiaomi'nin Avrupa'da sattığı cihazların “özgür Tibet”, “çok yaşa Tayvan bağımsızlığı” veya “demokrasi hareketi” gibi terimleri tespit etme ve sansürleme yeteneğine sahip olduğunu duyurdu.

Vatandaşa çağrı! Xiaomi telefonlarınızı çöpe atın

Yayınlanan raporda Xiaomi telefonunun sansürlediği terimler listesinin şu anda Çince'de 449 terime kadar çıktığı ve sürekli güncellendiği duyuruldu. Guardian'da yer alan bir rapora göre, bu sansür yeteneği Avrupa Birliği bölgesi için kapatılmış, ancak cihazlar herhangi bir zamanda uzaktan açılabilecek şekilde tasarlanmış.

Savunma Bakan Yardımcısı Margiris Abukevicius, "Tavsiyemiz yeni Çin telefonlarını satın almamanız ve daha önce satın alınmış olanlardan da mümkün olduğunca hızlı bir şekilde kurtulmanızdır" dedi. Ulusal Siber Merkezin raporunda, Xiaomi telefonunun Singapur'daki bir sunucuya şifreli telefon kullanım verileri gönderdiğini iddia etti. Konu sadece Xiaomi ile de kalmadı. Çinli Huawei tarafından üretilen P40 5G telefonunda da bir güvenlik açığı bulundu. Güvenlik ve gizliliğin son derece önemli olduğu bu dönemde çıkan raporlar herkesi şaşırttı.

Yorumlar
fotoğraçı
Meyve veren ağacı taşlarlar adamlar satıyor ilerliyorlar diye bir şeyler çıkartıyorlar.
Cevapla
Bega
Çin maly neden sadeje mi huaweyde cin maly vivoda cinmali neden sadeje mi telefonlary karaliyorsynyz
Cevapla
Mk-ultra
Bizim ülkemizin siber güvenliği böyle bir şeyi neden göremiyor ki
Cevapla
Yusuf Erkol
La POCO F3 almışım 5200 lira para vermişim çöpe mi atacam bide öyle hükümetin taa....
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.