Güncel

İçki ve sigaraya zam geliyor

İçki ve sigaraya yeni yılda gelecek ÜFE zammına bir zam daha eklendi. Şimdi ‘bandrol’ zammı da geliyor. Bandrole en az yüzde 40, ÖTV’ye yüzde 28 zam gerçekleşiyor.

İçki ve sigaraya zam geliyor

Yeni yıla girerken asgari ücret, faiz oranları, dolar kuru ve yapılan zamlar Türkiye'nin gündeminden düşmeyen konular arasındaydı. Şimdi bu zamlara bir yenisi daha ekleniyor. İçki ve sigara ek bir zam daha alıyor.

Yıl başında hem alkollü içecekler hem de sigaranın Özel Tüketim Vergisine (ÖTV) Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) oranında artış yapılacak. Bu nedenle sigara kullanıcıları için çift zam söz konusu diyebiliriz.

İçki ve sigaraya zam geliyor

içki zam

Bandrol üretim yetkisi 2020 yılının sonlarında DNS'ye devredildikten hemen sonra bandrol fiyatlarına yüzde 100 ila yüzde 400 oranlarında zam gelmilşti. Ardından 3 ay sonra 2021 yılı başında bandrole yüzde 25 zam daha yapıldı. Şimdi ise 2022 yılı başından itibaren ise bandrol fiyatlarına bu sefer yüzde 40 ile yüzde 50 oranında zam yapmak için hazırlık yürüttüğü öğrenildi. Böylece yeni bandrol zammının sigara fiyatlarında 1 lira civarında bir zamma yol açacağı söyleniyor. 

Açıkçası 2022 yılında zamlarla ilgili bir öngörüde bulunmak imkansız. Zira enflasyonun iyice artmasıyla ekonomik sıkıntılar yeni yılda da vatandaşı mutsuz edecek gibi görünüyor. 3 Ocak'ta açıklanacak olan enflasyon oranının yüzde otuz beş üzerinde bir rakamla karşımıza çıkması bekleniyor. Bu da ekonomiye yansıyaktır. Siz bu yeni zamlar hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda bize mutlaka fikirlerinizi belirtmeyi unutmayın.

Yorumlar
GrandMaster
Bazılarına göre önemli olan sadece vermek. Verilenin ne yapıldığı önemsiz. Nerden baksan tutarsızlık nerden baksan..
Cevapla
Murat Arslan
Bildikleri tek şey zam bu kadar vergi nereye gidiyor hesap vermek yok 84 milyon Almanya 84 milyon Türkiye aradaki fark ortada
Cevapla
Cem
Sizi duyanda Almanya'daki bu ürünlere zam yok sanir
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.