Güncel

İddia: Küresel bir kripto düzenleme kurumunun oluşturulması yakın!

Üst düzey yetkili, küresel kripto düzenleyici kurumunun gelecek yıl açıklanmasının muhtemel olduğunu açıkladı!

İddia: Küresel bir kripto düzenleme kurumunun oluşturulması yakın!

Uluslararası Menkul Kıymetler Komisyonları Örgütü (IOSCO) başkanı Ashley Alder, küresel bir kripto düzenleme organının gelecek yıl açıklanabileceğini ima etti.

İddia: Küresel bir kripto düzenleme kurumunun oluşturulması yakın!

Reuters'in 12 Mayıs'ta  bildirdiğine göre Alder,  kripto düzenleme kurumunun birincil amacının endüstrinin önemli büyümesinin ardından tek tip kripto sektörü düzenlemelerini koordine etmek olacağını belirtti.

Alder'e göre dijital varlıkların düzenlenmesi, Covid-19 ve iklim değişikliği, küresel odaklı üç yetki alanının parçası.

Alder, 12 Mayıs Perşembe günü OMFIF düşünce kuruluşu sırasında konuşurken, ortak kripto düzenlemesi için motivasyonun siber güvenlik endişelerinden, operasyonel esneklikten ve kripto sektöründeki şeffaflık eksikliğinden kaynaklandığını kaydetti.

Yetkili ayrıca, iklim finansmanı gibi diğer gelişmekte olan sektörlerin bazı eylemler kaydettiğini göz önünde bulundurarak bir kripto düzenleyici kuruma ihtiyaç olduğunu da sözlerine ekledi.

TerraUSD çöküşünden sonra kripto düzenlemesine odaklanmak

Başkanın düşüncelerine ait ifadeleri, ABD'li milletvekillerinin katı sektör düzenlemeleri için baskı yapmasıyla birlikte TerraUSD stablecoin'inin çökmesinin ardından geldi. 

Bir numaralı kripto para birimi olan Bitcoin, son yedi gün içinde değerini neredeyse %30 kaybettikten sonra büyük bir düzeltme kaydediyor. Güncel durumda, amiral gemisi dijital varlık 28.500 dolar seviyelerinde işlem görüyor.

Bitcoin 7 günlük fiyat tablosu. doviz.com

Kripto para birimlerindeki önemli büyümenin ardından, sektörü düzenleme çağrıları yoğunlaştı. Ancak, düzenlemelerin çıkarılmasında birlik olmaması önemli bir gerileme olmuştu. 

Bu doğrultuda, bazı yargı bölgeleri kripto dostu olarak ortaya çıkarken, diğerleri kripto düşmanı olarak görülüyor. 

IOSCO şimdi, kripto düzenlemelerinin önemini vurgulamak için Uluslararası Para Fonu (IMF) gibi diğer küresel ajanslara katılıyor. Finans analizleri ile bilinen Finbold'un önceki raporuna göre, IMF kripto düzenlemesini Hindistan gibi ülkeler için kritik bir konu olarak tanımladı. Diğer yandan ise, bazı uzmanlar El Salvador'un Bitcoin'i yasallaştırdıktan sonra ekonomik sonuçlar konusunda uyardığını da belirtelim.

Yorumlar
ravil
yeni ios nezamn gelecek
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.