İki dev şirket, Elon Musk'a karşı güçlerini birleştiriyor

Avrupa’nın en büyük iki uydu şirketi, Elon Musk'ın Starlink’ini alt edebilmek için güçlerini birleştiriyor.

İki dev şirket, Elon Musk'a karşı güçlerini birleştiriyor

İnternet uydu operatörleri OneWeb ve Eutelsat, SpaceX'in Starlink'ine daha güçlü bir rakip olma umuduyla birleşmeyi planlıyor. Birleşmenin 2023'ün ortalarında bitmesi bekleniyor. OneWeb'in değeri 3,4 milyar Euro olarak belirlendi. OneWeb ve Eutelsat'ın hissedarlarının her biri, birleşik şirketin yarısına sahip olacak.

Eutelsat'ın Dünya yörüngesinde 36 uydusu bulunuyor. Bunlar, OneWeb'in göklerden internet erişimi sağlayabilen alçak Dünya yörüngesindeki uydular kümesi ile birleştirilecek. OneWeb'in şu anda alçak Dünya yörüngesinde 428 uydusu bulunuyor. Fırlatılacak diğer uydularla bu sayının 648’e çıkarılması planlanıyor.

Uydu internetinde rekabet büyüyor

OneWeb ve Eutelsat birleştiğinde, ortaya 1,2 milyar Euro yıllık geliri olan bir şirket çıkacak. Eutelsat başkanı Dominique D'Hinnin ve CEO Eva Berneke konumlarını korurken, OneWeb yatırımcısı Sunil Bharti Mittal eş başkan olacak.Fransa'da kurulan Eutelsat ve İngiltere merkezli OneWeb, küresel çapta çok daha büyük bir kapsama alanına ulaşmak için iş birliğine gideceklerini bildirdi. Son açıklanan rakamlara göre yörüngede OneWeb'in 428, Eutelsat'ın ise 36 uydusu yer alıyor. OneWeb, yakın zamanda uydu sayısını 648'e çıkarmak istiyor. Halihazırda OneWeb'in hisselerinin %23'üne sahip olan Eutelsat ise uydu TV için verdiği hizmetleri OneWeb'in imkanlarıyla genişletmek istiyor. Anlaşmanın detaylarına göre iki şirket 2023 yılı sonuna kadar birleşme işlemlerini tamamlamak istiyor.