Elon Musk, ne kadar Bitcoin tuttuğunu açıkladı!

Tesla, kripto varlıklarının %75'ini sattıktan sonra hala piyasa değeri olarak 222 milyon dolar değerinde Bitcoin tuttuğunu açıkladı.

Elon Musk, ne kadar Bitcoin tuttuğunu açıkladı!

Tesla, Pazartesi günü ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'na (SEC) ikinci çeyrek raporunu sundu. Şirket, Bitcoin varlıklarının yaklaşık %75'ini fiat para birimine dönüştürdüğünü açıkladı. BTC dönüşümü elektrikli otomobil şirketinin bilançosuna 936 milyon dolar nakit ekledi.

64 milyon dolar kazandık

Bitcoin'imizin defter değerindeki değişikliklerden kaynaklanan 170 milyon dolarlık değer düşüklüğü ve Bitcoin'in tarafımızdan fiat para birimine dönüştürülmesinde 64 milyon dolarlık kazanç kaydettik.

Tesla, ilk olarak 2021 yılının ilk çeyreğinde 1,5 milyar dolarlık Bitcoin satın aldı. Aynı çeyrekte şirket, 272 milyon dolar değerinde BTC sattı. Bitcoin fiyatı, 2021 yılının ilk çeyreğinde 32 bin dolar ile 59 bin dolar arasında dalgalandı.

Elektrikli otomobil şirketi SEC dosyasında, 2021 yılının ilk çeyreğinde BTC'sini itibari para birimine dönüştürmekten 128 milyon dolar kazanç elde ettiğini belirtti. Ayrıca şirketin 2021'in ikinci çeyreğinde ve 2021'in ilk yarısında Bitcoin'de 23 milyon dolar ve 50 milyon dolar değer düşüklüğü zararı vardı.

Tesla'nın dijital varlıkları çoğunlukla Bitcoin'den oluşuyor


Tesla, Pazartesi günü SEC'e yaptığı başvuruda 2021 yılının ilk çeyreğinde 1,5 milyar dolar değerinde bitcoin satın aldığını açıkladı. Buna ek olarak, bu yılın ilk yarısında “önemsiz miktarda” dijital varlık aldı.

Dogecoin kabul ediliyor

Tesla, elinde bulundurduğu diğer kripto varlıklarını isimlendirmezken, şirket Ocak ayından bu yana bazı ürünler için mem kripto para birimi Dogecoin'i (DOGE) kabul ediyor.