İlginç araştırma; dünyada artarken Türkiye'de çakıldı

Yapılan bir araştırma, 2022’nin ikinci çeyreğinde de mobil uygulamalara olan bağımlılığın artmaya devam ettiğini ortaya koydu.

İlginç araştırma; dünyada artarken Türkiye'de çakıldı

Akıllı telefonların ve onların en önemli parçası olan uygulamaların artık hayatımızın birer gerçeği olduğunu kabul etmek gerekir. Her ne kadar istisnalar olsa da, insanların çoğu fırsat buldukları ilk uygun anlarında akıllı telefonlarını ellerine alarak sosyal medya platformlarından birine giriş yapıyorlar. Ünlü analiz ve araştırma sitesi “data.ai” tarafından aralarında ülkemizin de bulunduğu 13 ülke içerisinde yapılan araştırmalarla da bu durum kanıtlanmış oldu.

Yayınlanan rapora göre insanlar günde ortalama 4 saatlerini mobil uygulamalara ayırıyorlar. Bu gerçekten çok büyük bir zaman dilimi. Üstelik bu mobil uygulamaların zirvesinde gelen isimse TikTok! Ancak her ne kadar en çok vakit geçirilen sosyal medya uygulaması unvanı Çinli şirkete gitse de, 2022’nin ikinci çeyreğinde en çok indirilen uygulama ise yine ve yeniden Instagram oldu.

İlginç araştırma; dünyada artarken Türkiye'de çakıldı

Yapılan araştırmalara göre, dünya genelinde mobil platformlar üzerinden sosyal medya uygulamalarına ayrılan zaman önceki çeyreğe göre %5 düzeyinde artış gösterse de, araştırmanın yapıldığı 13 ülkeden ikisinde yani Türkiye ve Meksika’da geçirilen sürelerde %5 düşüş var.

Rapor aynı zamanda en çok aktif kullanıcıya sahip sosyal medya platformlarına da ışık tutuyor. Buna göre listenin en başında yine Facebook varken, ikinci sırayı WhatsApp üçüncü sırayı ise Instagram alıyor.