Güncel

İmam hatipli öğrenciler güneş enerjisiyle çalışan araç yaptı!

İki İnegöl İmam Hatip Lisesi öğrencisi, 5 ay çalışarak güneş enerjisiyle çalışan araba üretti.


Aracın ilk test sürüşünü AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin yaptı. 2 saatlik şarjla 60 kilometre hıza ulaşan ve bir şarjla 100 kilometre yol giden iki kişilik otomobil, tamamen yerli malzemelerden üretildi. 

İnegöl İmam Hatip Lisesi müdürü Mahmut Alpirİnegöl Anadolu İmam Hatip Lisesi olarak, proje tekliflerine destek vererek öğrencilerimizin yeteneklerini geliştirmelerine fırsat veriyoruz. Biz geleceğimizi emanet ettiğimiz gençlerimizi çok önemsiyor, fikirlerinden ilham alıyor ve onları geleceğin liderleri ve tasarımcılar olarak görüyoruz. Bugün basit bir fikir olarak görünen projelerin çok büyük yeniliklerin ilk kıvılcımı olacağına inanmaktayız. dedi. 

1512491714_65b2b75f-3ceb-484d-b6aa-0baf2ce92209.jpg

İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban da, İki kardeşimizin ortaya koyduğu değeri biz de görmek istedik. Gerçekten çok güzel bir çalışma yapmışlar. Mühendislik boyutunda bir iş. Genç kardeşlerimizin, kendi bölümleri dışındaki bir çalışmayla ilgilenmeleri beni mutlu etti. Kardeşlerimizi kutluyorum. dedi. 

AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin de, Geleceğin gençliğini güvenen bir cumhurbaşkanımız var. Biz iktidara geldiğimizde seçilme yaşı 30’du. Şimdi 18’e indi. 1985 senesinde bu okuldan mezun olmuştum. 1997 yılında imam hatiplerin önüne bir ket vurulmuştu. O dönemde birçok arkadaşımızla birlikte okulların önünde protesto eylemleri yapıyorduk. Bu iki öğrencimizin imam hatibi tercihi, içlerindeki o üretici, geliştirici ruhu engellememiştir. Güneş enerjisiyle çalışan araç yaptılar. Gençler, kendi geliştirdikleri parçaları bir araya getirerek bir buluş yapmışlar. Gençlerimizi kutluyorum. 1800’lü yılların sonunda fosil yakıtlı araçlar piyasaya sürülmüştü. Şimdi ise yeni trend depolanabilir enerjiyle daha uzun mesafe seyreden, insan sağlığına zararsız teknolojiler geliştiriliyor. Yeni sisteme adapte olabilmek için herhalde 20 seneye daha ihtiyaç var. Türkiye olarak fosil yakıtlı otomobil sistemini ıskaladık. dedi.

1512491724_ff8032c1-1111-4ed4-bf74-e55f5904a095.jpg

Geliştirici öğrencilerden Muhammet Ubeyd Aytekin, aracın 60 kilometre hıza çıkabildiğini, tek şarjla 100 kilometre yol kat edebildiğini söyledi. Numan Bayrak da, aracın tamamen Türk malı olduğunu söyleyerek, imam hatipli olmaktan gurur duyduğunu ifade etti.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.