Güncel

İnsan beyni renklenirse!

3 boyutlu renkli görüntüler beyindeki iletişimin karmaşıklığını ortaya çıkarıyor.


Dünyanın en güçlü tarayıcılarından birini kullanarak insan beyninin haritasını çıkarmaya çalışan Amerikalı bilim adamları, projenin ilk verileri yayınlandı.

Bu araştırma sonucunda dünyanın en karmaşık organizmalarından biri olan insan beyninin sırrı çözülmeye çalışılıyor. İnsan beyninin haritasını çıkarılmaya çalışılması da bu alandaki iddialı projelerden birisi.

1361258561_brain-color.png

Yayınlanan ilk verilere göre 3 boyutlu renkli görüntüler beyindeki iletişimin karmaşıklığını ortaya seriyor. Ağlar beyin ile her bir organ arasındaki haberleşmeyi sağlıyor ve her renk bir duyuyu belirtiyor.

Beynin yapısını ve işleyişini, duyguların ve heyecanların oluşumu anlayabilmeyi amaçlayan araştırmacılar, bu şekilde beyin hastalıkları için tedavi yöntemleri geliştirilebilecek ve bazı hastalıkların önüne geçebilecek.

Bu araştırma ile beraber  bazı insanların neden bilimsel bazılarınınsa neden sosyal zekaya sahip olduğunu, neden bazı insanların ressam olurken bazılarının dil yeteneğinin gelişmiş olduğu belli olacak.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.