Instagram'dan Reels benzeri fotoğraf özelliği!

Instagram kullanıcıların platforma uzun fotoğraf eklemesini sağlayacak yeni bir özellik test ediyor. İşte tüm detaylar.

Instagram'dan Reels benzeri fotoğraf özelliği!

Instagram, şirketin "bir veya iki hafta içinde" gerçekleştirmeyi planladığı bir test hakkında açıklama yaptı. Bu testin parçası olarak kullanıcılar yayınlarına 9:16 boyutunda fotoğraf ekleyebilecek. Bu bilginin küçük bir kısmı Adam Mosseri'nin haftalık Soru-Cevap etkinliğinde ortaya çıktı. CEO, "Uzun videolarınız olabilir, ancak Instagram'da uzun fotoğraflarınız olamaz. Bu yüzden belki ikisine de eşit davrandığımızdan emin olmamız gerektiğini düşündük" ifadelerini kullandı.

Instagram'dan Reels benzeri fotoğraf özelliği!

Instagram üzerinden 9:16 fotoğrafları paylaşmak zaten mümkün ancak, bunu uygulamanın Hikayeler özelliği aracılığıyla yapmanız gerekiyor. Yani bu görüntüleri Öne Çıkanlar olarak kaydetmediğiniz sürece kaybolacakları anlamına geliyor. Şu anda, akışınıza yüklediğiniz dikey fotoğraflar, doğru şekilde kırptığınız sürece 8:10 boyutlarına geliyor. Bu da uzun fotoğrafların platformda yer almaması demek. Ancak şirket şimdi bu durumu değiştirecek.

Söz konusu testin zamanlaması, Mosseri'nin kısa süre önce Instagram'ın tam ekran arayüzünü geri alacağını duyurmasının ardından geldi. Şirket, Haziran ayının ortasından beri yeniden tasarımı test ediyordu. Ancak kullanıcılar bu yeniden  tasarımı sevmedi. Mosseri, geçen hafta Platformer'a “Yeni akış tasarımları için insanlar hayal kırıklığına uğradı ve kullanım verileri iyi karşılanmadı” dedi. Instagram'ın son testi, şirketin hala daha TikTok benzeri bir deneyime geçme niyetinde olduğunu gösteriyor.