Güncel

iPhone'da kurtarma moduna nasıl geçilir?

Yazılımı sorunlu veya yanıt vermeyen bir iPhone ile karşılaştığınızda, DFU moduna geçiş yapmanız gerekebilir kurtarmak için

iPhone'da kurtarma moduna nasıl geçilir?

Yazılımı sorunlu veya yanıt vermeyen bir iPhone ile karşılaştığınızda, DFU moduna geçiş yapmanız gerekebilir kurtarmak için. Bu konuda endişelenmenize gerek yok. Sizlere aktaracağımız DFU moduna nasıl geçilir yazımızda sizde kolay bir şekilde iPhone'unuzu eski haline getirebilirsiniz. 

DFU Modu Nedir?

DFU, bir cihazın yazılım güncellemesini sağlayan özel bir moddur. DFU modu, iPhone’u veri kaybı yaşamadan en sonki iOS sürümüne taşıması ile daha iyi bilinen Kurtarma Modu’ndan biraz farklıdır. iPhone ve iOS bir bütündür. Donanımın içinde yer alan ve donanım düzeyinde çeşitli işlevleri sunmak için kullanılan bir yazılımdır.

Yazılımın bir diğer işlevi, bir iPhone’u başlattığınızda iOS yazılımını başlatmasıdır. Ayrıca donanımı kontrol etmek ve doğru yazılımı çalıştırmak için kullanılır. Eğer sizde yazılımsal bir problemle karşılaşıyorsanız yapmanız gereken sadece güvenli moda geçiş yaparak bir önceki sürüme aktarım yapmaktır. Peki DFU moda nasıl geçiş sağlanır?

Öncelikle belirtmek isterizki güvenli moda giriş için zamanlama sanıldığı kadar kolay değildir. Bu yüzden doğru zamanı yakalamak için birkaç kez deneme yapmanız gerekebilir.

iPhone’unuzun kutusundan çıkan lightning bağlantı kablosunu kullanarak iPhone’unuzu Mac veya PC’ye bağlayın. iPhone’unuz açık veya kapalı olabilir, bu önemli değil. ( Bu işlemler sırasından iTunes açık olmalıdır.)

iPhone’unuzun güç ve ana ekran düğmesine birlikte tepki verinceye kadar basılı tutun.

iTunes “iTunes kurtarma modunda bir iPhone tespit etti” şeklinde uyarı verecektir. Bu uyarı ekranı geldikten sonra güç düğmesinden elinizi çekin ancak ana ekran düğmesine basılı tutmaya devam etmelisiniz. 

Artık ana ekran düğmesini veya ses kısma düğmesine basmayı bırakabilirsiniz.

Bu işlemi sonrası iPhone’un ekranı simsiyah olacaktır. Eğer ki ekranda Apple logosu görünüyorsa veya iTunes simgesi yer alıyorsa düğmelere çok daha uzun süre basılı tutmanız gerektiğini unutmayın ve aynı işlemleri tekrar edin.

iTunes’de iPhone’un görünmesi gerekmektedir. “iPhone’unuzla ilgili sorun yaşıyorsanız, iPhone’u Geri Yükle’yi tıklayarak orijinal ayarlarını geri yükleyebilirsiniz” mesajı ile iPhone Kurtarma Modu penceresini görmek için “iPhone’a Geri Yükle” seçeneğine tıklayın. 

Tüm bu işlemlerin ardından ''geri yükle'' seçeneğini tıkladığınızda artık iPhone'unuz bir önceki haline geri dönecek ve tamamıyla yazılım sorunlarından arındırılmış bir şekilde karşınıza çıkacaktır. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.