İşler değişti! Epic Games, Apple'a milyonlarca dolar ödedi!

Epic Games ve Apple arasındaki hukuk savaşında Epic Games zararlı çıktı! Şirket mahkeme kararı doğrultusunda Apple'a 6 milyon dolar ödedi!

İşler değişti! Epic Games, Apple'a milyonlarca dolar ödedi!

Bir süredir Epic Games ve Apple arasındaki dava devam ediyor, Epic Games ise işin ucunu bırakmıyordu! Ancak bu durum Epic Games'e pahalıya patladı! Zira işin sonunda Epic Games, Apple'a 6 milyon dolar telif ücreti ödedi!

İşler değişti! Epic Games, Apple'a milyonlarca dolar ödedi!

Epic Games ve Apple arasında bir süredir hukuk savaşı yaşanıyor. Bilmeyenler için dava sebebinden kısaca bahsedelim; Epic, Apple'ın uygulama içi satın alma kurallarına uymayarak, Fortnite'ı güncelleyip oyuna doğrudan satın alma seçeneği eklemişti. Bu hamle tahmin edeceğiniz üzere Apple'ın kar payını düşürecek, Epic Games'in ise kar payını artıracaktı.

İşler değişti! Epic Games, Apple'a milyonlarca dolar ödedi! - Resim : 1

Ancak bu duruma fırsat vermek istemeyen Apple, App Store'daki kuralın ihlal edilmesinden sonra Fortnite'ı uygulama mağazasından kaldırarak Epic Games'i deyim yerindeyse cezalandırdı. Her ne kadar Fortnite, App Store'dan kaldırılmış olsa da, Epic Games uygulamayı daha önce yüklemiş ve aktif olarak kullanmakta olan müşterilerden ödeme alabildi. Fortnite kullanıma sunulduğu süre boyunca 12.167.719 dolar kazanç sağladı.

Dava süreci ilerlerken, Yargıç Yvonne Gonzalez Rogers geçtiğimiz günlerde Apple'ın mobil oyun tekeline sahip olmadığına dair karar verdi ve dava büyük ölçüde Apple'ın lehine sonuçlanmıştı.

Ancak Epic Games CEO'su Tim Sweeney, Epic Games'in iOS'ta 'Doğrudan Ödeme' kullanılarak toplanan gelirin %30'unu ödeme kararının ardından Apple'a 6.000.000 dolar ödeyeceklerini ifade etmişti. 

Sweeney, Epic Games'in bugün Apple'a telif ücreti olarak 6.000.000 dolar ödediğini Twitter üzerinden duyurdu!

Sweeney ayrıca bir milyar tüketici için uygulama içi ödeme yöntemleri ve uygulama mağazaları arasında adil rekabet için savaşmaya devam edeceklerini ifade etti.