İstanbul’a yeni ikonik bir yapı daha eklendi

İstanbul’un siluetini anten çöplüğünden kurtararak aynı anda 100’den fazla yayın kuruluşuna hizmet vermeye başlayan Çamlıca Kulesi açıldı.

İstanbul’a yeni ikonik bir yapı daha eklendi

İstanbul’un en yüksek yapısı olan Çamlıca Kulesi 369 metre yüksekliği ile ihtişamlı görüntüsüne nihayet kavuştu. İstanbullulara mega kenti panoramik olarak izleme olanağı sunacak olan bu yeni kule deniz seviyesinden 587 metre yüksekliğe sahip ve Avrupa’nın en yüksek yapısı olarak tarihteki yerini aldı. Kule bir süre önce yayıncılık hizmetleri vermek üzere faaliyetlerine başladı ve yarın itibari ile seyir terası, restoran, kafe, dinlenme tesisi salonları gibi alanlarıyla bir bütün olarak hizmet verecek.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, "Yapımına 2017 yılında başladığımız Çamlıca Kulesi, toplam 30 bin 150 metrekare bir alana sahiptir. Deniz seviyesinden 587 metre yüksekliği ile İstanbul'un ve hatta Avrupa'nın en yüksek yapısıdır. Betonarme yapısının yüksekliği 221 metre olan kulenin çelik anten yüksekliği 168 metredir. Çelik anteni ile birlikte yerden 369 metre yüksekliğe ulaşan kulemiz 9 büyüklüğünde depreme ve şiddetli rüzgarlara karşı dirençli bir şeklide inşa edilmiştir. Zemin kotu 218 metre olan Çamlıca Kulesi'nin zemin altında 4 kat ve üzerindeki 45 katı ile toplamda 49 katı bulunmaktadır. Kule 'de, 27 bin metrekare cephe kaplaması gerçekleştirilmiştir. Zemin katında podyumun yer aldığı kulenin teknik katlarının üzerinde seyir katları ve restoran katı ve kafe katları yer almaktadır" ifadelerini kullandı.

İstanbul’a yeni ikonik bir yapı daha eklendi - Resim : 1

Dünya'da ilk defa bir haberleşme kulesinden aynı anda 100 adet FM radyo yayını yapılabilecek. İstanbul'da yayın yapan FM radyo ve TV kanallarının tek bir kuleden hizmet vermesi amacı ile kurulan Çamlıca Kulesi'nden, FM radyo yayıncılarına, anten + birleştirici + verici cihaz + elektrik + jeneratör yedekleme + UPS + elektronik bakım ve onarım + 7/24 esasına göre yayın izleme olanağı ile hazır verici tesis hizmeti sunulacak.

Çamlıca Kulesi ve etrafı, hediyelik eşya mağazaları, kafeteryaları, restoranları ve eşsiz manzaraya hakim seyir terasıyla kısa vadede ülke ekonomisine ve turizmine katkı sağlayacak bir cazibe merkezi haline gelecek.