Güncel

Kara Veba Çin'de yeniden hortladı! Yetkililer alarma geçti!

Kara ölüm olarak bilinen bubonik veba, Çin'de yeniden ortaya çıktı. Bu hafta iki kişi söz konusu hastalıktan dolayı yaşamını yitirdi.


Çin'de bubonik (hıyarcıklı) veba alarmı yaşanıyor. Ülkenin İç Moğolistan Özerk Bölgesi’nde bu hafta söz konusu hastalıktan dolayı ikinci ölüm vakası ortaya çıktı. Ölen kişinin temasa geçtiği 7 kişiye de test yapılırken, sonuçların negatif olduğu açıklandı. Öte yandan kentte acil olarak üç numaralı alarm durumuna geçildiği ifade edilirken, bu alarm durumunun yıl sonuna kadar sürdürüleceği de bildirildi.

Kara Veba Çin'de yeniden hortladı! Yetkililer alarma geçti!

Koronavirüs vakalarının ortaya çıktığı ilk ülke olarak bilinen Çin, bu sefer de başka bir salgın hastalık tehlikesi ile karşı karşıya. Orta Çağ zamanında Avrupa'da 25 milyon insanın hayatını kaybetmesine sebep olan bubonik (hıyarcıklı) veba, Çin'de yeniden ortaya çıktı. Ülkede bu hafta içerisinde ikinci kez veba kaynaklı ölümün yaşandığı ifade edilirken, ölümlerin yaşandığı kentte üç numaralı alarm durumuna geçildiği bildirildi. Kara veba veya kara ölüm olarak da adlandırılan hastalığın kemirgen hayvanlardan bulaşmış olabileceği düşünülüyor.

Vebanın en yaygın türü olarak bilinen hıyarcıklı veba, ishal, öksürük, baş ağrısı, yüksek ateş ve lenf bezlerinin şişmesi ile açığa çıkıyor. Erken teşhis edilebilirse antibiyotik ile tedavi edilebilen hastalığın Orta Çağ Avrupa'sında 25 milyon kişiyi canından ettiği biliniyor. Koronavirüs ile mücadele ettiğimiz şu günlerde Çin hükümeti de artık çok daha dikkatli davranıyor. Buna göre herhangi bir salgın hastalık tehlikesi hissedildiğinde gerekli önlemler zaman kaybetmeden alınıyor.

Yorumlar
Aysel
Ne cinmis be her bok ordan cikiyo bu ne ya dalgalmi geciyosunuz kapatin su cini karantina ya cok cektik bu cinin yuzunden
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.