Güncel

Koronavirüs yüksek sıcaklıkta ölüyor mu? İşte gerçekler!

Koronavirüs pandemisi ile ilgili yapılan araştırmalar, virüsün yüksek sıcaklıklara olan dayanıklılığı ile ilgili bizlere önemli ip uçları verdi!


Tüm dünyada etkili olan koronavirüs pandemisi, ölümlere sebep olmaya devam ediyor. Uzmanlar ise virüsle mücadelede en etkili yöntemin evde kalmak olduğunu ifade ediyor. Yavaş yavaş ülkemizde de bahar aylarına gelinmesiyle beraber, insanların kafasında bazı sorular oluşuyor. Bunlardan en önemlisi ise hiç şüphesiz ki sıcaklar virüsü öldürebilir mi? Birçok insan bu sorunun cevabını merak ederken, kimi uzmanlar yaz sıcakları ile virüsün etkisini azaltacağını savunuyor. Ancak kimileri de virüsün yok olmasının sıcaklarla bir ilgisinin bulunmadığını ifade ediyor.

Koronavirüs yüksek sıcaklıkta ölüyor mu? İşte gerçekler!

Koronavirüs pandemisinin yaz aylarında hafifleyeceğine inananların büyük bir kısmı, virüsün özünün grip olduğunu ve gribin de yaz aylarına dayanıklı olamadığı tezinden hareket ediyor. Bunun tam tersini düşünenler ise virüsün gripten çok daha başkalaşmış bir versiyon olduğunu ve sıcak yaz ayları ile bunun son bulamayacağını öne sürüyor.

ABD'de yapılan bir araştırma ise, tüm bu tartışmaları bitirecek cinsten. ABD İç Güvenlik Bakanlığının yapmış olduğu araştırmaya göre, Güneş ışığı ve yüksek sıcaklıkta koronavirüsün öldüğü saptandı! Deney henüz bilimsel anlamda kanıtlanamasa da yine de böyle bir haberin umut vereci olduğunu söyleyebiliriz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.