Güncel

Oyun konsollarına yüzde 50 ek vergi! TeknolojiOku – Yorum #7

TeknolojiOku – Yorum’un yeni bölümünde oyun konsollarına gelen yüzde 50’lik ek vergiyi konuşuyoruz.


Karantina günlerinden ötürü oyun konsollarına olan talep hayli arttı. Bu talep fiyatların zamlanmasını da beraberinde getirdi. Koronavirüs salgınının Türkiye’de hızla yayılması ve insanların evlerine kapanması, oyun konsollarının hızlı bir şekilde tükenmesine neden olmuştu. Yeni stoklarla birlikte fiyatlar da arttı.

Oyun severler artan konsol fiyatlarına isyan ederken bir darbe de hükümetten geldi. Geçtiğimiz gün yayınlanan Cumhurbaşkanı kararnamesi ile pek çok ithal ürünün yanı sıra oyun konsollarına da ek vergi getirildi. Üstelik oyun konsollarına getirilen ek vergi yükü yaklaşık olarak yüzde 50!

Biz de TeknolojiOku – Yorum’un bu haftaki bölümünde konsollara getirilen ek vergiyi ve Apple’ın geçtiğimiz günlerde tanıttığı iPhone SE modelini konuştuk. Dilerseniz bu videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Peki bu vergi konsol fiyatlarına nasıl yansıyacak. Hali hazırda bu vergi ham fiyata ekleneceği için satış fiyatı üzerinden bir değerlendirme yapmak doğru olmaz. Ama en iyi ihtimalle bile bugün 4.000 TL’ye satılan bir konsol yarından itibaren 5.000 TL’ye satılmaya başlanacaktır.

Bu verginin tam da konsollara olan talebin yoğun olduğu bir dönemde gelmesi biraz manidar oldu.

Hali hazırda artan döviz kurlarının yanında bir de ek vergiler işin içerisine girdi mi oyun oynamak gerçekten de lüks haline gelecektir.

Yorumlar
10.Köy
Bu bize az bile yemin ederim !
Cevapla
🧿Abidin 🧿
He yav ne olacek bu türkiyenin soni yüzde elli vergi olmir yav
Dnc
işte türkiye
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.