Güncel

Kripto paraların çöküşü: Bitcoin 2020'den bu yana en düşük seviyeye ulaştı!

Kripto paralar zor bir haftadan geçiyor. Hafta başlarında başlayan düşüşler haftanın sonlarına doğru en sert zemini gördü. 2020'den bu yana ilk kez bu düşüşü yaşayan Bitcoin'lerin toplam piyasa silme zararı 1 trilyon dolar! İşte yaşananlar ve tüm detaylar.

Kripto paraların çöküşü: Bitcoin 2020'den bu yana en düşük seviyeye ulaştı!

Piyasa çöktüğü ve Bitcoin Aralık 2020'den bu yana en düşük fiyatına ulaştığı için kripto para sahipleri adına kâbus gibi bir hafta oldu. Ethereum, BNB, XRP ve diğer birçok dijital para da uzun zamandır en düşük seviyelere düştü. Kriz, ABD doları ile 1:1 (Bire bir) ticaret yapmak üzere tasarlanan stabilcoin Terra'nın çökmesinden sonra başladı.

Piyasa değerine göre en büyük 11. kripto para birimi olan TerraUSD (UST), değerinin mümkün olduğunca 1 dolara yakın kalmasını sağlamak için bir dizi akıllı sözleşme kullanan algoritmik bir sabit paradır. Ancak yaklaşık bir yıl boyunca 1 dolar civarında seyrettikten sonra dün 29 sente düştü ve piyasa değeri 45 milyar dolardan 5 milyar doların altına geriledi. O zamandan beri sadece 62 sente çıkan para, halen 1 doların çok uzağında.

Kripto paralar bir anda sallantıya geçti

Terra'nın destek parası olan Luna da dramatik bir şekilde düştü ve haftanın başında 86 dolar olan değeri şu anda 20 sente geriledi. Terra, yatırımcıların UST fiyatı ne olursa olsun 1 UST değerindeki Luna ile 1 UST takas edebilmeleri için tasarlanmıştı.

Terra geliştiricisinin attığı Tweet;

What’s most shocking to me is not the death spiral, which was completely predictable, but the sheer number of intelligent people who bought the hype. Highly disappointing moment that should lead to some real self-reflection. https://t.co/xPrncOXzFI

Terra geliştiricisi Terraform Labs'ın kurucu ortağı Do Kwon, tweet attı: "Son 72 saatin hepiniz için son derece zor olduğunu anlıyorum- bu krizi atlatmak için her birinizle birlikte çalışmaya kararlıyım ve bunu yapacağız. Buradan çıkış yolumuzu inşa edelim." dedi.

Terra'nın çöküşü birçok kripto para birimini de etkiledi, en dikkate değer olanı ise en büyüğü: yani Bitcoin. BTC, 2020'nin sonundaki kripto patlamasından bu yana şu anda en düşük değeri olan 29.567 dolarda seyrediyor. Bitcoin, Kasım 2021'de 69.000 dolara ulaştığından bu yana değerinin yaklaşık üçte ikisini kaybetti. 

Ethereum, geçen yıl temmuz ayından bu yana görmediği bir seviye olan 1.882 dolarda. Dogecoin, Solana, Cardano, BNB, Polygon ve diğerleri de paniklerin piyasalara yayılmasıyla birlikte bu hafta fiyatlarının düştüğü görüldü.

Bitcoin piyasası fena çakıldı! Piyasadan 1 trilyon dolar bitcoin silindi!

Terra'nın çöküşü bu hafta kripto pazarından neredeyse 1 trilyon doların silinmesinin nedeni olsa da artan enflasyon ve Rusya'nın Ukrayna'yı işgali gibi diğer faktörler de sorunu daha da kötüleştirdi.

MarketWatch, Terra'nın düşüşünün düzenleyicilerin stablecoin'leri daha fazla incelemesine neden olabileceğini bildiriyor. Salı günü Senato Bankacılık Komitesi önünde yapılan bir duruşmada, Hazine Bakanı Janet Yellen, Terra'nın çöküşünün "Bunun hızla büyüyen bir ürün olduğunu ve finansal istikrar için riskler olduğunu ve uygun bir çerçeveye ihtiyacımız olduğunu gösterdiğini" söyledi.

Kripto sahibi olmayan oyuncu kesimi için iyi haber şu ki, serbest düşüş şüphesiz madenciliği daha az karlı hale getirecek ve grafik kartı fiyatlarını MSRP (Üreticinin Perakende satış fiyatı)'ye daha da yaklaştıracaktır.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.