Kripto piyasası değeri 1 trilyon doların altına düştü! Neden?

Düzenleyici kaygılar 2023 kazanımlarını ortadan kaldırdığı için küresel kripto piyasası değeri 1 trilyon doların altına düştü!

Kripto piyasası değeri 1 trilyon doların altına düştü! Neden?

Düzenleyici korkular piyasayı sarstığı ve genel endüstri değerlemesinde önemli bir kayba yol açtığı için kripto para birimi dünyası çalkantılı bir aşama yaşıyor. Bitcoin ( BTC ) gibi büyük dijital varlıklar en çok etkilenenler arasında yer alıyor ve sermaye çıkışına öncülük ediyor.

Kripto piyasası değeri 1 trilyon doların altına düştü! Neden?

13 Şubat'taki basın zamanına göre, küresel kripto para piyasası 1 trilyon dolarlık kapitalizasyonun altına düşerek 997,98 milyar dolara ulaştı. CoinMarketCap verilerine göre, son 24 saatte sektörün piyasa değeri 1.028 trilyon $ ile zirve yaptı.

Kripto piyasası değeri 1 trilyon doların altına düştü! Neden? - Resim : 1

YTD küresel kripto piyasası değeri tablosu. Kaynak: CoinMarketCap

Son yıllarda, 1 trilyon dolarlık piyasa değerinin, kurumsal oyuncuları alana çekme potansiyeli karşısında  yatırımcılar için kritik bir psikolojik seviye olarak kabul edildiğini belirtmekte fayda var.

Mevcut durumda, piyasa kayıplarına BTC öncülük etti ve amiral gemisi kripto para birimi 22.000 doların altına düştü. Özellikle, en son piyasa duyguları, Bitcoin'in 25.000 doları geri alma yönündeki baskısını geçersiz kıldı.

Bitcoin fiyat analizi

Basın zamanında Bitcoin, günlük yaklaşık %0,7 kayıpla 21.698 dolardan işlem görüyordu. Özellikle, kayıplara rağmen, varlık yıllık grafikte hala %20'nin üzerinde. Bitcoin'in piyasa değeri 418,75 milyar dolar.

Kripto piyasası değeri 1 trilyon doların altına düştü! Neden? - Resim : 2

Bitcoin yedi günlük fiyat tablosu. Kaynak: Finbold

Piyasa düzeltmesinde lider olan diğer varlıklar arasında haftalık grafikte neredeyse %10 düşen Ethereum ( ETH ); XRP, son yedi günde yüzde 8 düzeltme ile; ve haftalık grafikte %10'un üzerinde düzeltme ile Cardano ( ADA ).

SEC saldırısı kripto momentumuna zarar veriyor

Gerçekten de, en son kripto piyasası düzeltmesi, Menkul Kıymetler Borsası Komisyonu'nun ( SEC ) staking faaliyetlerini hedefleyen sektöre yönelik yenilenen saldırısından ortaya çıktı . Bu satırda, kripto para borsası Kraken, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki dijital varlık staking ürünlerini durduracağını ve hizmetin düzenlemeleri ihlal ettiği iddiaları üzerine SEC'e 30 milyon dolarlık bir ödeme yapacağını duyurdu.

Ayrıca SEC, Binance USD'nin ( BUSD ) kayıt dışı bir menkul kıymet olduğunu iddia ederek stabilcoin ihraççısı Paxos'a dava açmayı planlıyor. Belirsizliğin ortasında, kripto ticareti uzmanı ve analist Michaël van de Poppe, Bitcoin ve genel piyasa düzeltmesinin büyük bir endişe olmadığını öne sürerek , bunu daha fazla yatırımcının piyasadan çekilmesine neden olan  SEC " FUD " ile ilişkilendirdi.

Enflasyonun yoğunlaşmasıyla ilgili endişeler ile yatırımcılar, daha yüksek faiz oranları konusunda giderek daha fazla endişe duyuyor ve Bitcoin gibi daha riskli yatırımları baskı altına alıyor. Bu nedenle ilgi bu hafta açıklanacak olan Ocak ayı enflasyon verilerine yönelik olacak.

Sorumluluk Reddi: Bu sitedeki içerikler yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım spekülatiftir. Yatırım yaparken sermayeniz risk altındadır.